Menu
WomanOnly
Rodina

Jak správně vypočítat ovulaci. Víte, kdy máte své plodné dny?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

9. 6. 2017

Ať už se snažíte o miminko, anebo se naopak děsíte neplánovaného otěhotnění, jednou z metod, jak určit, kdy je početí nejpravděpodobnější, je určení plodných dnů podle ovulačního kalendáře. Jak tedy ovulaci a plodné dny vypočítat?

Menstruační kalendář

Výpočet plodných dnů se odvíjí od menstruačního cyklu. Ten průměrně trvá 28 dní, ovšem u zdravé ženy se může standardně pohybovat od 21 do 31 dní. Menstruační cyklus můžeme rozdělit do tří po sobě jdoucích fází. První je tzv. folikulární fáze, po ní následuje ona vytoužená ovulace, kterou se snažíme vypočítat, a nakonec přichází luteální fáze.

Fáze menstruačního cyklu

Fáze menstruačního cyklu

Menstruační cyklus, a tedy i folikulární fáze, začíná prvním dnem menstruace – dnem, kdy se dostaví menstruační krvácení. Folikulární fázi můžete znát také pod označením předovulační fáze, jelikož tělo se při ní připravuje na ovulaci. To znamená, že v něm probíhají hormonální změny a zároveň se vyvíjí vajíčko uvnitř folikulu. Folikulární fáze trvá 13 až 18 dní.

Ovulace a plodné dny

K ovulaci dochází na konci folikulární fáze, tedy obvykle v polovině menstruačního cyklu. Během ovulace se již zralé vajíčko uvolňuje pomocí tzv. luteinzačního hormonu a může být oplodněno. Dnem ovulace zároveň začíná luteální fáze, která obvykle trvá 12 až 16 dní. Tato fáze končí prvním dnem menstruace, kdy také začíná nový menstruační cyklus.

Tzv. plodnými dny, kdy je otěhotnění nejpravděpodobnější, jsou tři dny před ovulací a jeden den po ní. Je tomu tak proto, že mužské spermie přežívají až 72 hodin a vajíčko může být oplodněno pouze v průběhu 24 hodin od uvolnění.

Výpočet plodných dnů

Metoda výpočtu ovulace vychází ze skutečnosti, že k uvolnění vajíčka dochází mezi 12. a 16. dnem před prvním dnem následující menstruace. Pokud si chcete vypočítat své plodné dny, měli byste zapisovat data o své menstruaci, tedy kdy začala, alespoň 6 měsíců předtím. Z toho pak odvodíte, jak dlouho vždy trval váš menstruační cyklus. Čím déle budete informace shromažďovat, tím přesnější výpočet ovulace bude.

Výpočet ovulace

Předpokládaný termín ovulace vypočtete následujícím způsobem:

  • Od počtu dní nejkratšího menstruačního cyklu odečtěte 20 – dostanete první plodný den
  • Od počtu dní nejdelšího menstruačního cyklu odečtěte 10 – dostanete poslední plodný den

Ovulační kalendář

Pouze mezi prvním a posledním plodným dnem může dojít k oplodnění vajíčka. Fyziologicky je nemožné, abyste otěhotněla v jiný den. Zbylé dny jsou tedy neplodné dny. Samotný výpočet však stoprocentní není, zejména v případě, že máte nepravidelnou menstruaci. Proto jej používejte spíše jako vodítko při snaze otěhotnět, nikoli jako antikoncepční metodu.

Ovulační test

Pokud jste si délku svých menstruačních cyklů dosud nezapisovala, můžete pro určení plodných dnů využít tzv. ovulační test. Jedná se o poměrně novou pomůckou, jež si klade za cíl pomoci ženám, kterým se nedaří otěhotnět. Ovulační testy fungují na obdobném principu jako těhotenské testy a také se stejně používají. Ovulační test je založen na stanovení míry luteinzačního hormonu, podle které lze poměrně přesně určit zda právě máte či nemáte plodné dny. Výsledek se dozvíte zhruba za 5 minut od použití.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně vypočítat ovulaci. Víte, kdy máte své plodné dny?