Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak správně zazimovat kaktusy. V zimě vyžadují jinou péči, než v létě

Většina kaktusů původně pochází ze subtropických nebo tropických oblastí světa, a proto jsou velmi choulostivé na chlad. Avšak ani přehnané teplo jim nedělá příliš dobře. Proto je jejich pečlivé zazimování pro jejich přežití chladných měsíců naprosto nezbytné. My vám dáme  pár rad, kterých byste se v péči o kaktusy v zimních měsících měla držet.

Vegetační a klidové období

Kaktusy přes rok prochází dvěma obdobími, klidovým a vegetačním. Ve vegetačním období se v našich podmínkách nacházejí v letních měsících. V takovém období potřebují dostatek vláhy a vlhkosti. Naopak klidové období je pro ně typické chladnějšími teplotami a suchem. Pokud chcete, aby váš kaktus prospíval, měla byste mu tato období simulovat.

Vánoční kaktus. Jak se o něj starat, aby kvetl na Štědrý den?

Zajistěte dostatek světelných paprsků

Zimní období je v našich podmínkách spojeno s nedostatkem slunečních paprsků, velkým chladem a vlhkem. V subtropech je tomu ale jinak. Hlavní rozdíl je v tom, že se kaktusům přes zimu v jejich přirozeném prostředí dostává mnohem více slunečních paprsků. Měla byste tedy kaktus dát na co nejsvětlejší místo a případně mu i přisvětlovat UV lampou. Jedině tak se vám bude kaktus moci odměnit krásnými květy.

Stop zalévání

Kaktusy jsou ze subtropických zim zvyklé na sucho, a proto zazimované kaktusy vůbec nezalívejte! Sucho jim z výše uvedených důvodů vůbec nevadí, naopak je chrání před hnilobou. Nemusíte tedy mít pocit, že když kaktus nezalijete, nějak mu tím uškodíte, ba naopak, je to pro něj velmi prospěšné.

Přesuňte kaktus do vhodných prostor

Vhodná místa k zimování lze najít téměř v každém domě a dokonce i v bytě. V některých případech je to sice složitější, ale nic není nemožné! Nejčastěji využívaná místa k přezimování kaktusů jsou zasklené balkony a terasy, chladné zimní zahrady, chodby, meziokenní prostory (ve kterých nemrzne).

Příprava na jaro

Během ledna a února nastává vhodná doba pro výsevy kaktusů. Již před jarem se můžeme dočkat malých semenáčků. Jak vidno, ani v zimě není nutné si o kaktusech jenom číst a prohlížet si jejich květy pouze v knihách.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně zazimovat kaktusy. V zimě vyžadují jinou péči, než v létě