Menu
WomanOnly
Rodina

Jak upravit prostředí pro dětský pokoj. Rozvíjejte dítě v bezpečí

Redakce

Redakce

13. 1. 2014

Malé dítě potřebuje soukromí nejen v době odpočinku a spánku, ale i pro tvořivost, hraní, pro zdravý fyzický i duševní rozvoj. Dětský pokoj je malý svět, kde se cítí příjemně a v bezpečí, je jenom jeho, tak jako mámina náruč, když bylo ještě miminkem.

Jak by měl dětský pokoj vypadat?

Každopádně musí být účelný, vybavený nábytkem, tedy postelí nebo válendou, stolečkem a židlí, pokud je to již předškolák nebo malý školák, měl by tam být pracovní stůl. Neměla by chybět ani skříň na oblečení, poličky, přihrádky, koše na uložení hraček a ostatních věcí. Obecně by dětský pokoj měl vypadat vesele, barevně, kde nechybí knížky, leporela, stavebnice, hračky a vše, co dotváří radost a pohodu, jež obklopuje usměvavé, někdy taky vážné, ale spokojené dítě.

Bezpečný nábytek

Nábytek v dětském pokoji by měl být bez ostrých hran, aby zajišťoval bezpečí. Celkově by měl být příjemný vzhledově i pocitově, u menších dětí můžeme pomocí nábytku vytvořit iluzi pohádkového světa. Třeba malbou na stěně, koncepcí nábytku a podle fantazie.

Stůl pro dítě, které roste, pořídíme z praktického hlediska takový, co má nastavitelné nohy. Ze zdravotního zřetele je dobrá polohovaná židle pro optimální držení těla a růst páteře. V nabídce jsou kvalitní židle s čalouněním nebo umělohmotné ergonomicky tvarované a hlavně co netlačí a poskytují dostatečně pohodlí. Oblíbené jsou židle na kolečkách. Většinou jsou polstrované, optimálně měkké a pohodlné.

Důležitá součást nábytku v dětském pokoji je postel. Výhodné je zvolit variantu nastavitelného lůžka, které s dítětem roste. Neměli bychom podcenit kvalitní zdravotní matraci, která drží tělo ve správné ortopedické poloze.

Pro pohybové vyžití

Pokud je v pokoji dostatek prostoru, umožníme dítěti trochu pohybu, který je pro něj tou nejpřirozenější činností a umístíme do prostoru nějakou šikovnou prolézačku nebo skluzavku. Dítě nám za to bude vděčné.

Barvy harmonizují duši

Jako se říká i mezi dospělými, že barvy ovlivňují stav duše, tak to platí i u dětí. Pro malbu stěn v dětském pokoji zvolíme barvy takové, aby celkově ladily s prostředím a byly výrazem veselosti. Pokud dítě vyjádří požadavek pro konkrétní barvu, která nenaruší soulad interiéru, měli bychom se snažit mu vyhovět.

Dětský pokoj by měl být synonymem vkusu, estetiky, ale i roztomilosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak upravit prostředí pro dětský pokoj. Rozvíjejte dítě v bezpečí