Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak urychlit hojení strupů domácími prostředky

Petr Gorás

Petr Gorás

6. 7. 2022

Po každém říznutí či škrábnutí se rána zakryje strupem, který ji chrání před vnějšími nečistotami. Tělo se tak může v klidu věnovat hojení rány, bez toho, aby třeba muselo zbytečně bojovat s kdejakou infekcí. Je to přirozený proces, který však lze vhodnou pomocí urychlit a předejít tak i případné jizvě. Jak na to? A čemu se naopak vyhnout, abychom si hojení rány zbytečně neprodlužovali?

1. Odolejte největšímu pokušení

Obzvláště tehdy, když už seschlý strup začne svědit, máme tendenci si jej škrábat nebo dokonce strhnout. Mnohdy v domnění, že už pod ním určitě bude nová, čerstvě zahojená kůže. Někdy k tomu vyloženě svádí i odlupující se okraj strupu. Jenomže pokud tomu pokušení podlehneme, většinou zjistíme, že rána ještě není kompletně zahojená a akorát zbytečně prodloužíme proces celkového hojení. Takže hlavně odolat!

Propolis je výborný na bolavé zuby a k dezinfekci i hojení ran. Jak vyrobit tinkturu doma?

2. Vazelínou proti svědění i pro rychlejší hojení

V každé lékárně lze sehnat čistou vazelínu (petrolejová mast) lékařské nebo kosmetické kvality, která pak rozhodně najde využití v domácí lékárničce i při výrobě domácích mastí. Je hypoalergenní a hydratuje pokožku. Několikrát denně ji můžete aplikovat na strup, aby příliš nevysychal a rána se tak rychleji hojila. Mimo to vazelína přinese i kýženou úlevu od svědění. Alternativou může být třeba i panenský kokosový olej.

3. Vyčistěte ránu a držte ji od nečistot

Co dokáže opravdu prodloužit hojení rány je její infikování bakteriemi a nečistotami. Proto už hned po říznutí či škrábnutí bychom měli ránu důkladně vyčistit čistou vodou a jemným mýdlem. To pak následně platí i o vzniklém strupu držet v čistotě a jemně umývat, avšak aby se nestrhnul. Po umytí můžeme aplikovat zmiňovanou vazelínu nebo antibakteriální krém.

4. Zakrytí rány?

Při některých typech poranění anebo při vykonávání špinavější práce může být užitečné strup překrýt náplastí, ať už obyčejnou samolepící nebo třeba silikonovou. Během náročnější práce či sportu třeba i bandáží. Na druhou stranu by ale rána měla volně dýchat, takže po práci či sportu náplast či bondáž zase sundejte, případně aspoň vyměňte za novou. Jako určitá ochrana poslouží i tenká vrstva zmiňované vazelíny či kokosového oleje.

5. Teplé a studené obklady

Teplý obklad rozproudí krev a přivede k ráně více kyslíku a buněk, jež mají na starosti hojení. Stačí třeba látkový kapesník nebo čistý ručník namočený do horké vody. Přiložte zhruba na  dobu 5 až 10 minut párkrát za den. Obdobné účinky může mít i studený obklad, který navíc i uleví od případné bolesti.

Bylinky, které pomáhají při hojení ran. Příroda umí zázraky

6. Vitamíny na strupy

Ačkoli se o ránu co nejpečlivěji staráme zvnějšku, samotný proces hojení samozřejmě probíhá zevnitř. Dodejme proto tělu potřebné látky, které potřebuje pro regeneraci pokožky. Lze si samozřejmě koupit sadu vitamínů speciálně určených pro zdraví pokožky, vždy je však lepší vitamíny a minerály přijmout přirozeně v potravě. Potřebný vitamín C vám dodá většina druhů ovoce a zeleniny, vitamín A především mrkev, špenát, meruňky, játra a ryby. Minerály selen a zinek zase hojně naleznete v semínkách, ořeších, luštěninách, celozrnných obilovinách (především ovesné vločky a hnědá rýže) a opět v rybách a mořských plodech.

7. Pomoc z kuchyně

A nakonec ještě několik domácích prostředků. Skvělé antibakteriální účinky má například med, u něj si však musíte být jistí jeho kvalitou. Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI totiž každý rok objeví na pultech obchodů mnoho medů, které osahují rezidua antibiotik, sulfonamidů nebo třeba příměsi cukru a sirupů. Ověřené antibakteriální účinky má i kurkuma (aplikujeme jako pastu smícháním s teplou vodou). Strup také může skvěle hydratovat panenský kokosový olej nebo gel z aloe vera, který má navíc i protizánětlivé účinky.

 

Zdroje: aad.org, healthline.com, medicalnewstoday.com, thehealthy.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak urychlit hojení strupů domácími prostředky