×
WomanOnly

Jak ušetřit za plyn? Topení v zimě nemusí být noční můrou

Blíží se zima a přemýšlíte, jak co nejvíce ušetřit za vytápění plynem? Stačí se naučit efektivněji hospodařit s teplem. Pojďme si říct několik základních rad?

topeni-termostat

Investujte do kvalitního zateplení

Pokud chceme ušetřit na vytápění, základem je samozřejmě co nejlepší zabezpečení, aby teplo průběžně neucházelo. Vhodné je proto mít zateplený dům a kvalitní okna, která teplo nepropustí ven. Nezapomeňte i na zateplení střechy. To ale vyžaduje nemalé investice a delší plánování. Určitě je vhodné poradit se s odborníky, co by vám na konkrétní stavbu doporučili za řešení. Jak ale ušetřit i bez těchto opatření?

Nepřetápějte

V první řadě si musíme uvědomit, že není vhodné místnosti tzv. přetápět. Nelíbí se to ani našim peněženkám, ani našemu zdraví. Příliš teplý vzduch vysušuje sliznice a zhoršuje dýchání. Navíc se vystavujeme vyššímu riziku nachlazení při šoku, když vstupujeme z přetopené místnosti do venkovního studeného prostředí. Ideální teplota je kolem 21 stupňů. Pokud by vám to nestačilo, určitě netopte na více jak 23 stupňů.

Netvořte na topení bariéry

Každá věc, která stojí v cestě mezi vámi a zdrojem tepla účinnost topení samozřejmě snižuje. Proto se vyvarujte např. dlouhým záclonám a závěsům, které visí přes radiátory, či pokládání věcí na topení. K tomu dochází např. při sušení prádla na topení apod.

Větrejte efektivně

Větrání prostorů je nutné, zejména pokud nemáte nějaké rekuperační řešení. Z hlediska úspory na topení ale větrejte co nejvíce intenzivně a krátce. Nejhorší je totiž malé průběžné či dlouhé větrání. S větráním váš domov opouští také přebytečná vlhkost, čímž zabraňujete velmi nepříjemným plísním.

Odvzdušňujte radiátory

Zdá se vám, že kotel běží na plné obrátky a radiátory jsou přesto studené. Problém bude zřejmě v nedostatečném odvzdušnění. Proto kontrolujte, zda je teplota radiátorů přiměřená. Odvzdušňujte alespoň jednou za tři měsíce.

Nevypínejte topení při odchodu z domu

Toto je velký mýtus, kdy si lidé myslí, že když vypnou nebo stáhnou topení před cestou do práce, že ušetří. Pouze dojde k tomu, že dům vychladne a vy pak musíte topit s mnohem větší intenzitou, abyste prostory zpátky vytopili.1 Komentář Jak ušetřit za plyn? Topení v zimě nemusí být noční můrou

  1. Náš úřední stát dává peníze na zateplení, bytových domů,rodinných domů ale dnes ve stále větším počtu obývají i rekreační objekty i nebytové prostory i v zimě.Přirozeně když je zima tam topí.Takové objekty nemohou být oficiálně zateplovány natož aby na ně stát přispíval.A právě tam je třeba zateplovat a tam se ušetří.Proč stát neuzná tuto šedou zónu bydlení když tam bydlící nenajdou cenově přijatelné bydlení?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*