Menu
WomanOnly
Rodina

Jak vybavit dětský pokoj: záleží na věku dítětě

Vybavení děského pokoje může být oříšek. Na trhu je spousta možností a v reklamách spousta lákadel. Jsou však pro dítě nezbytné? Co by nemělo v dětském pokoji chybět a bez čeho se naopak vaše ratolest obejde? Čtěte dál.

Zjednodušeně by mělo mít dítě kde v klidu spát, mít si kam dát své osobní věci, kde psát úkoly (je-li to již školák) a kde si bezpečně hrát. Vše ostatní již záleží na finančních možnostech rodičů.

Pokoj pro nejmenší

Pokud zařizujete pokoj pro vašeho prvního potomka, potom si dáváte jistě záležet úplně nejvíc. Chcete, aby měl vše, co bude rozvíjet jeho schopnosti a učit ho novým dovednostem, chcete, aby hračky byly krásné a nové a vše čisťoučké a útulné.

Až časem zjistíte, že děťátko, až trochu povyroste, se stěhuje všude za vámi, a tak si hraje chvíli pod stolem v kuchyni, pak na zemi na dece v obýváku a nakonec stojí v chodbě u zrcadla a dělá na sebe grimasy. A možná, že se ve dvou a půl letech uchýlí do svého tak krásného pokojíčku.

A tak nevěšte hlavu. Dětský pokoj zařiďte jednoduše a prakticky. Nechte v něm dostatek místa pro bezpečnou hru na zemi a zařízení a hračky dokupujte postupně. Spát bude a přebalovat ho zřejmě budete u vás v ložnici, takže na zařízení dětského pokoje zůstane ještě dost času.

Pokoj pro děti předškolního a školního věku

Pro zařizování pokoje u těchto dětí platí pravidla z úvodu článku. Děti se pro hru do svého pokoje uchylují častěji a chtějí mít i své soukromí. Už umí uklízet hračky i své oblečení, a tak by měly mít skříně a skříňky, kam si je mohou bezpečně uschovat.

Pro svoji hru potřebují spoustu místa. Vždyť staví kolejnice a nádraží, holčičky zase pokoje pro panenky a hrají si společně. A tak je dobré mít uprostřed pokoje velký prostor, nejlépe s kobercem, kde si mohou pohodlně hrát.

Myslete také na to, že děti budou kreslit, či se jinak výtvarně vyjadřovat a později psát úkoly. A tak by měly mít k dispozici stůl a židli odpovídající jejich výšce, kde to vše budou moci realizovat.

Důležité je také tiché a nerušené místo na spaní, tak aby z něj malý předškolák či školák mohl každý den vyběhnout plný energie.

A co s puberťáky?

Možná se budeme jednou divit, kam jsme to přišli. Vše, co není připevněné, stojí jinde a na zdech se objevily podivné plakáty. Naše dospívající ratolesti mají svou představu, jak by měl jejich pokoj vypadat. A tak to nechejte na nich a raději před vstupem do pokoje začněte klepat.

Pokud pokoj sdílejí sourozenci, zřejmě ten starší (ve věku dospívajícího) bude časem vyžadovat soukromí. Nemusí nutně dostat svůj pokoj, ale je dobré zamyslet se nad tím, jestli by stávající pokoj nešel nějakým způsobem předělit, přepažit, tak aby dospívající měl místo, kde bude schovaný před světem. Jistě to ocení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybavit dětský pokoj: záleží na věku dítětě