Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vybrat digestoř: Pomůžeme vám se vyznat v odsavačích par

Markéta Pešková

Markéta Pešková

29. 11. 2013

Plánujete novou kuchyň či doplňujete tu stávající a dostali jste se k položce digestoře. Poradíme vám, jak ji vybrat.

Volba typu odsavače par

Z hlediska volby digestoří je nutné se zaměřit hned na několik parametrů. V první řadě si musíte ujasnit, jaký typ odsavače par můžete do své kuchyně umístit. Digestoře mohou fungovat totiž na základě dvou principů. Prvním z nich jsou tzv. odtahové, u kterých dochází formou komínového efektu k odtažení par z místnosti ven. Druhým typem jsou digestoře recirkulační, které prohání vzduch skrz uhlíkové filtry, jež vzduch pročistí a pouští dále do místnosti.

Odtahová digestoř

Mezi její výhody patří nízká hlučnost a v tom, že nemusíte dokupovat uhlíkové filtry. Nevýhodou je, že bohužel ji není možné umístit do každé kuchyně. Ne vždy totiž máte možnost rouru vyvést ven. Pokud byste se rozhodli vyvádět rouru delší vzdáleností, pak vězte, že členitost a velké délka potrubí může snížit výkon digestoře až o 50 %.

Pozor! Pokud zvolíte odtahovou digestoř, určitě by měla být vybavena tzv. zpětnou klapkou, jinak vám hrozí, že v případě, kdy nebudete zrovna digestoř používat, může být zdrojem prostupu studeného vzduchu či pachů zvenku.

Recirkulační digestoř

Její výhodou jsou velmi malé prostorové nároky. Nemusíte totiž řešit, kudy povedete potrubí, a tak si ji můžete zavěsit klidně do prostředku místnosti. Velké mínus je nutnost dokupovat uhlíkové filtry zhruba jednou za 6 měsíců (záleží na intenzitě vaření).

Jak si vybrat mikrovlnnou troubu? Projděte si našich 7 parametrů

Umístění odsavače par

Z hlediska možnosti, jak bude digestoř zakomponována v kuchyni či kuchyňské lince dále rozlišujeme tyto typy:

Ostrůvkovitý: Tato digestoř může být zavěšena kdekoli v místnosti. Je vhodná třeba nad pultíky s varnou deskou.

Vestavný: Pokud chcete odsavač zakomponovat do horní skříňky kuchyňské linky, volte vestavnou fomu. Prostor ve skříňce bude sice velmi malý, pouze okolo potrubí digestoře, ale v dnešní době spousta kuchyňských studií nabízí různé úložné mechanismy, jak prostor kolem digestoře ve skřínce využít. Nejčastěji využívaná forma je pak jako úložný prostor na koření, které tak máte nad varnou deskou hned po ruce.

Výsuvný: Tento odsavač můžeme chápat jako podtyp vestavného odsavače. Jeho výhodou je, že pokud jej nepoužíváme, můžeme jej zasunout a tolik nám nevyčnívá.

Komínovitý: Jestli jste se rozhodli nechat odsavač umístěný u zdi a celý odhalený a nechcete investovat do skříňky nad ním s omezeným úložným prostorem, pak pro vás bude nejlepší volba digestoř komínovitá.

Pozor: V dnešní době vám studia navrhnou kuchyně zcela na míru. Určitě nezapomeňte přemýšlet i nad výškou kuchyňské linky. Z hlediska umístění odsavače byste ale měli splnit normu, která je, že musí být umístěn minimálně 65 cm nad varnou deskou.

Výkon digestoře

Další parametr, který je pro vás důležitý je výkon digestoře. Ten se počítá v m3/h. Výpočet potřebného výkonu je jednoduchý. Nejprve si spočítejte objem místnosti, ve které má být digestoř umístěna. Pokud máte např. spojenou kuchyň s obývákem, musíte tento prostor počítat jako jeden. Objem spočítáte jako délka jedné strany x délka druhé strany x výška místnosti. Aby se prostor dobře vyvětral, měl by se v něm vzduch vyměnit 5x – 10x. Nejideálnější je tedy počítat kompromis, tedy 7x. Závěr je jednoduchý. Vynásobte objem místnosti sedmi a máte požadovaný výkon digestoře. Pokud byste chtěli ještě větší výkon, vězta, že čím je digestoř výkonější, tím je hlučnější.

Hlučnost

Tím jsme se dostali k dalšímu parametru. Hlučnosti. Tu ovlivňuje její typ (recirkulační digestoře jsou hlučnější než komínové) a její výkon. Nejlepší digestoře mají hlučnost kolem 30 dB, ale běžně se setkáme spíš kolem 50 dB, což je poměrně velký hluk. Určitě každý dB dolů je hodně příjemný.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat digestoř: Pomůžeme vám se vyznat v odsavačích par