Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vybrat dokonalou matraci? Vsaďte na perforovanou PUR pěnu

Komerční sdělení

Komerční sdělení

25. 10. 2016

Je zřejmým faktem, že spánek je pro regeneraci našeho těla velmi důležitý. Nezáleží ovšem jen na jeho délce, ale i na jeho kvalitě. Jedním z faktorů, které ovlivňují kvalitu spánku, je nepochybně matrace, na které spíme. Jak při jejím výběru nepochybit a nezadělat si na zbytečné zdravotní problémy? Poradíme vám, jaké materiály volit.

Jak vybrat matraci
Zdroj: Shutterstock.com

Před výběrem matrace

Pokud si kupujete novou matraci ke své staré posteli, je samozřejmě nutné vybírat podle typu, rozměru a nosnosti roštu. Tyto informace si tedy zjistěte a při nakupování jej mějte po ruce. Je také dobré rozmyslet si, kolik chcete do matrace investovat. Obecně platí, že ceny kvalitních matrací se pohybují od 1 500 Kč. Někomu se to může zdát mnoho, ovšem jde o jednorázovou investici na dlouhou dobu – kvalitní matrace vydrží klidně i 10 let.

Latexu se vyhněte

Nejdůležitějším kritériem, jaké byste měli při výběru matrace sledovat, je nepochybně materiál, z kterého je vyrobena. Dnes je na trhu matrací k dostání poměrně hodně druhů materiálů.

Vedle klasických pružinových matrací se stále stávají oblíbenější latexové matrace, u kterých výrobci často uvádí, že jsou hypoalergenní. To ovšem nemusí být vždy pravda – podle výzkumů se v přírodním latexu, který se při výrobě v různých poměrech kombinuje se syntetickým, skrývá kolem 150ti druhů bílkovin, z nichž je 35 potenciálních alergenů. Rovněž většinou nebývají zrovna nejlevnější, ovšem záleží na výrobci.

Latexové matrace také mají uzavřené póry, tudíž jsou relativně neprodyšné. Je tedy nutné je kombinovat s lamelovým roštem. Nejsou vhodné na pevný podklad, jelikož zde důvodu z důvodu nedostatečného provzdušení hrozí napadení plísněmi.

Vsaďte na pěnové matrace

Lepší volbou než latexové matrace jsou pěnové matrace, ať už z jednoho druhu pěny či dvou (tzv. sendvičové matrace). Jde například o matrace z paměťové pěny, známé také jako líná pěna či viskoelastická pěna. Díky otevřené buněčné struktuře, která se mění v závislosti na teplotě, se dokáže dokonale přizpůsobit tělu. Pomalé navracení do původní polohy zajišťuje, že na matraci nezůstávají proleženiny.

Při výrobě pěnových matrací se hojně kombinuje HR pěna a PUR. HR pěna, známá také jako studená pěna, je typická svými velkými póry, které zajišťují vysokou prodyšnost materiálu. Je ceněná rovněž kvůli skvělým termoregulačním schopnostem. Vyrábí se z kvalitní PUR pěny a to tzv. za studena. PUR pěna, tedy polyuratenová pěna, se zase vyznačuje vysokou pružností a zároveň tvarovou stálostí. Dalším kladem PUR pěny je relativně nízká hmotnost, a tedy jednodušší manipulace s matrací. HR pěna tak často tvoří jádro sendvičových matrací, zatímco z PUR pěny je vyrobena svrchní vrstva.

Není pěna jako pěna

Při výběru matrace je však třeba mít na paměti, že kvalita PUR pěny u různých výrobců se může lišit. Kvalitní pěnová matrace z PUR pěny musí být vzdušná a propustná, což je záležitostí její výroby. Aby bylo dosaženo vzdušnosti matrace po celé její délce, měla by být z obou stran perforovaná a nedocházelo tak k hromadění vlhka a tepla. Takto v České i Slovenské republice vyrábí matrace pouze firma PURTEX, a to z kvalitní PUR pěny.

I z jiných důvodů je sázkou na jistotu spolehnout se na ověřeného výrobce. Pěnové matrace PURTEX neobsahují zdravotně závadné ftaláty, disponují úpravou proti roztočům i klinickým hodnocením (kolekce matrací Natur&Dream vyráběna ze studené pěny COOLFLEX je opatřena certifikátem ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK od Ministerstva zdravotnictví ČR). Přes všechny tyto klady nejsou nijak drahé, tudíž i poměr cena/výkon je příznivý.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat dokonalou matraci? Vsaďte na perforovanou PUR pěnu