Menu
WomanOnly
Rodina

Jak vybrat jméno pro dítě? Víme, čeho se vyvarovat, aby vás neproklínalo

Petr, Pavel nebo Dominik? Pokud si lámete hlavu nad tím, jak se bude jmenovat vaše dítě, máme pro vás několik zásadních rad, čemu byste se měli vyhnout.

Vybrat jméno pro dítě je jedna z nejtěžších povinností před rodičovstvím. Novorozenec ho totiž s sebou ponese celý život. Proto je dobré si s partnerem vyhledat veškeré seznamy jmen a vybrat to jedno jediné, se kterým budete oba stoprocentně spokojeni.

 Vyřaďte všechna nepřátelská jména

Správné jméno je důležité vybírat pozorně. Nejdříve by se měly vyřadit všechny varianty, které mohou připomínat osoby, na které nemusíte mít zrovna přátelské vzpomínky. Asi by nebylo vhodné tvořit si zrovna s potomkem bojiště.

Jak vybrat jméno pro holku? Na co si dát pozor, aby dítě nemělo přezdívky či nečelilo posměchu?

I délka hraje roli

Pozor se musí dát také na délku jména. Počet písmen by se měl odvíjet od příjmení. To znamená, že pokud je dlouhé, křestní jméno by se mělo volit spíše kratší. Už z hlediska praktičnosti je to pro dítě velké plus, protože nebude mít problémy jak s jeho psaním, tak třeba s jeho výslovností.

Pokud je však příjmení krátké, dejte přednost jménu delšímu. Předejdete tak třeba splynutí hlásek.

Dejte pozor na „r“

Zvážit je třeba také nevyzpytatelné r. Dítě může mít s výslovností této souhlásky problém. Ten se však dá s velkou trpělivostí odstranit u odborníka na nejrůznější vady řeči.

Jak vybrat jméno pro kluka? Příliš časté jméno si koleduje o přezdívku!

Pozor na cizí jména

Cizí jména by se rozhodně neměla považovat za únikovku. V překladu totiž nemusí vždy znamenat přímo něco chvályhodného.  Snadno se mohou také rýmovat s příjmením nebo i jinými slovy, které by se dítěti mohly v budoucnu i vymstít.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat jméno pro dítě? Víme, čeho se vyvarovat, aby vás neproklínalo