Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak vybrat kolečkové brusle? Zvažte všechny možnosti

Adéla Beranová

Adéla Beranová

18. 9. 2018

Inline bruslení se stává stále více oblíbeným sportem. Je to nejen zábava, ale zapojíte při něm téměř všechny svaly v těle a tudíž můžete i shodit nějaké to kilo navíc. Jak ale vybrat inline brusle, aby vám hned nezkazily prvotní nadšení? 

Fitness brusle pro začátečníky

Existuje celá řada různých typů kolečkových bruslí. Pro rekreační bruslaře a bruslaře začátečníky jsou z nich nejvhodnější ty s označením fitness. Jsou totiž lehké i pohodlně a nabízejí ideální poměr mezi ovladatelností i rychlostí. Mívají větší kolečka kvůli snadnějšímu překonávání drobných překážek na cestě a pro lehčí a rychlejší bruslení.

Tvrdost koleček a optimální botičky

Kolečkové brusle se kromě typů liší také v jednotlivých komponentech. Při výběru svých prvních bruslí se zajímejte o tvrdost koleček, materiál botičky, kvalitu ložisek i techniku zapínání.

Kolečka

Kolečka se dělí podle velikosti, tloušťky a tvrdosti. Čím větší, tím rychlejší. S většími kolečky se také snadněji překonávají drobné nerovnosti na cestě. Menší zase poskytují větší stabilitu, bohužel na úkor rychlosti, takže se na nich více nadřete.

Tvrdá kolečka jsou rychlejší, ale méně pohodlná. Tvrdost se pohybuje na číselné řadě od nuly, které je nejměkčí až po 100. Velikost pak můžete vybírat od 40 do 84 milimetrů.

Jak zhubnout na kolečkových bruslích

Botičky

Botičky se u jednotlivých bruslí hodně liší. Existují různé skelety, vnitřní i vnější materiály a stahování se také různí.

Pro začátečníky jsou ideální skelety, které kombinují měkké a plastové materiály. Vnitřní materiál by měl být co nejprodyšnější a nejpohodlnější. Na škodu také není, když je možné vnitřní měkkou vložku vyndat a nechat vyvětrat a vysušit. U kvalitnějších bruslí bývá vnitřek z materiálů, které se postupně přímo přizpůsobí vaší noze, neměla byste proto svoje brusle nikomu půjčovat.

Inline brusle a běhání. 5 důvodů, proč zařadit kolečka do tréninku

Stahování botičky má také různé varianty. Buď je celá brusle na zavazování tkaničkou nebo přezkami. Ideální je však kombinace obojího. Brusle vám totiž musí perfektně sedět na noze, abyste si jízdu patřičně užila.

Ložiska

Kvalita ložisek je pro jízdu až nečekaně podstatná. Nekvalitní ložiska se rychleji zanesou nečistotou, hůř se otáčejí a rychleji se zničí. Přesněji zpracovaná ložiska se lehce otáčejí a jsou dobře utěsněná. Standardně se ložiska značí ABEC1 až ABEC 7.

Tip: Ke kolečkovým bruslím patří nejen pro začátečníky helma, případně chrániče. Když nebudete mít chrániče, většinou si maximálně odřete koleno, zničíte kalhoty nebo sedřete dlaně. Helma vám ale může zachránit život.

Záchranáři upozorňují, že z inline bruslí jsou nejnebezpečnější úrazy. Když totiž člověku takzvaně podjedou nohy, dopadne velmi často tvrdě na hlavu a může si způsobit těžký otřes mozku nebo ošklivě rozbít hlavu. Pořiďte si proto helmu, která se vám bude líbit a přijměte ji jako součást sportovního outfitu.

Aerobní cvičení. Naučte se využívat svůj tep a spalujte tuky efektivněji!

Vybírejte nejen srdcem, ale i hlavou

Na trhu narazíte na nepřeberné množství různých typů, značek, tvarů i vzhledů kolečkových bruslí. Abyste se nenechala v obchodě unést momentálním okouzlením překrásnou barevnou kombinací, stanovte si předem priority. Zeptejte se sama sebe, jak často chcete bruslit, kolik chcete investovat a jaké by měly mít vaše brusle vlastnosti.

Tip: Pro začátečníky jsou nejvhodnější měkká kolečka o velikosti maximálně 80 mm. Průměrná ložiska jsou s označením ABEC5, ta lepší ABEC7.

Na bruslích nemá smysl příliš šetřit, litovala byste při prvním výletě. Kvalitní inliny pořídíte za cenu kolem 2000,- Kč. Mezi osvědčené značky patří třeba Rollerblade či z těch dražších třeba K2.

Při výběru myslete ale i na svou ženskou přirozenost. Brusle se vám musí líbit, abyste měla radost z jejich nazouvání.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat kolečkové brusle? Zvažte všechny možnosti