Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak vybrat kolo? Zameřte se na typ, velikost i materiál

Adéla Beranová

Adéla Beranová

21. 5. 2014

Nová cyklistická sezona se pomalu rozbíhá a vám stojí v garáži nepojízdná plečka? Je čas si vybrat nové kolo a užívat si výlety nebo snadno zhubnout nějaké to kolo. Podle čeho byste měla kolo vybírat? Přinášíme několik tipů. 

Druhy jízdních kol

Při výběru nového kola byste si měla ujasnit, kam na něm budete jezdit. Chcete ho jen na dojíždění do práce? Nebo se chystáte do drsnějších terénů?

Trekkingová kola se hodí hlavně na zpevněné cesty i silnice. Vybrat by si ji měl cyklista, který bude většinou jezdit po polních či lesních cestách a zpevněných komunikacích. Trekková kola zvládnou ale i kratší úseky v náročnějším terénu nebo naopak po hladké silnici. Tento typ kola je v současnosti nejoblíbenější a hodí se pro běžnou cykloturistiku.

Horská kola jsou určena převážně do náročného terénu. Dělí se na na s pevným rámem a pevnou vidlicí, ta s odpruženou přední vidlicí ale pevným rámem a nakonec existují kola celoodpružená. Na těchto kolech se dá samozřejmě jezdit i na silnici, ale svou konstrukcí i vlastnostmi jsou určená převážně do terénu.

Silniční kola jsou ideální pro závodní jízdu na silnicích či uzavřených okruzích. Nedoporučuje se je využívat v žádném jiném terénu.

Jak naučit dítě jezdit na kole a kdy začít

Jak vybrat velikost kola

Jízdní kola se vyrábí ve dvou variantách, pánské a dámské. Ženy by neměly vybírat pánská kola, nejsou pro ně svou stavbou a řešením vhodná. Je samozřejmě možné, že vám bude víc vyhovovat rám určený původně pro druhé pohlaví, ale stává se to zřídka. Při špatné volbě hrozí bolesti zad a dalších partií z důvodu nesprávného posedu.

Velikost rámu záleží nejen na velikosti vaší postavy celkově, ale třeba i na délce nohou. nejjednodušší je si nechat poradit a kolo si před jeho zakoupením aspoň na chvíli projet.

Až budete nastavovat výšku sedla, dejte si patu na šlapku a zkuste nohu propnout. Neměla by být křečovitě natažená, spíš velmi uvolněně položená na šlapce.

Materiál a osazení kola

U běžně dostupných kol se setkáte s různými materiály. Liší se zejména váhou a pevností. Pokud ale nejste nadšenec a kolům příliš nerozumíte, nemusíte si lámat hlavu. Materiály jsou od sebe cenově odstupňované, bude proto spíše záležet na výši vaší investice.

S osazením kola je to podobné. Buď si koupíte kolo, které už má dopředu všechny náležitosti, nebo už kolům trochu rozumíte a vybírat budete podle zkušenosti.

Při kupování doplňků nezapomeňte určitě na odrazku a přední i zadní světlo. Může se vám, že se při kochání v přírodě trochu zapomenete a budete se vracet horkou letní nocí. Tak ať je vás na silnici vidět. Na škodu není také stojánek na pití a blatníky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat kolo? Zameřte se na typ, velikost i materiál