Menu
WomanOnly
Móda a styl

Jak vybrat lodičky pro celodenní nošení a na ples?

Plesová sezóna stále trvá, ale blíží se i krásné jarní dny. Pomalu bude kozačkám odzvoněno a dámy si budou pořizovat nové lodičky, střevíčky, mokasíny, baleríny či pohodlné elegantní botky k sukni a k pracovním i společenským příležitostem. Lodičky s vysokým podpatkem ale nejsou zrovna považovány za nejlepší s ohledem na zdraví ženy. Jak vybrat lodičky, aby nám padly jako Popelčiny střevíčky, a abychom v nich dokázaly vydržet i celý den?

Jak nosit lodičky?

Ne každá žena umí nosit lodičky a zvládne chodit v botách na podpatku. Pokud jste lodičkový typ, vybírejte si především kvalitu a nezapomínejte na zdravotní aspekt. Vzhled lodiček a to, jak v nich vypadáte totiž určitě není všechno. Bota musí dokonale padnout, neměla by nikde tlačit a odírat místa na chodidle. Noha by v ní měla být stabilní i v případě, pokud má lodička hodně vysoký podpatek.

Lodičky byste měla nosit jako princezna, jako dáma. Jestliže to neumíte, raději si je ani nekupujte. Chodit v botách na vysokém podpatku vůbec není jednoduché. Očekává se, že lodičky budou nosit štíhlé vysoké ženy s postavou modelky, anebo drobné a štíhlé ženy menšího vzrůstu, které mohou díky podpatku působit vyšší, než ve skutečnosti jsou. Lodičky ale dokáží i velmi elegantně nosit baculky. A pokud to opravdu umí, lodičky na vyšším podpatku každopádně zalichotí jejich postavě.

Velikost podpatku je rozhodující

Chodit v lodičkách na vysokém podpatku je ale rozhodně umění. Pokud s chůzí modelky teprve začínáte, pořiďte si boty na klínku, anebo lodičky s nižším podpatkem, případně lodičky s širokým podpatkem. Podpatek ve vašem případě by neměl přesáhnout 6 – 8 cm. Důležité je, abyste přenášela váhu pouze na špičku a příliš se neopírala o paty. Na řádně naleštěném tanečním parketu stačí jen jedinkrát zapřít nožku o patu a přenést váhu na podpatek, a už jedete. Stabilitu poskytuje především přední část chodidla, a proto je důležité, aby byla tato část dokonale zpevněná.

Jestliže ještě neumíte chodit na botách s vysokými podpatky, vyberte si raději uzavřenou lodičku a ideálně botu s páskem přes nárt, která poskytuje daleko větší stabilitu. Pásky a šňůrky i zcela volná špička odhalují prsty. Myslete tedy nejen na menší stabilitu nohy, ale také na vaši dokonalou manikúru, která bude určitě zapotřebí.

Jak vydržet v lodičkách?

V lodičkách se dá vydržet i celý den. Ideálně když si vyberete kvalitní a pohodlné boty, které vám padnou jako ulité a budou odpovídat vašemu tvaru chodidla i typu postavy. Jestliže se jedná o nějakou společenskou událost, například oslavu, vernisáž, ples, divadlo a podobně, využijte příležitosti, kdy sedíte u stolu a nikdo pod něj nevidí. S ohledem na vaše křečové žíly, či další problémy, se lodičky dají krásně na chvíli zout a noha si odpočine. Na tanečním parketu či při chůzi však musíte být královna. I když je pravda, že po půlnoci se Popelky obvykle proměňují v jezinky tančící v punčochách bez lodiček – a často i velmi svobodně a se značnou úlevou.

Aby lodičky netlačily a neskákala nám pata

Lodička se nesmí vyzouvat, nesmí vás tlačit nárt ani být utlačované prsty. Aby lodičky netlačily, měly by být dostatečně volné. Ale ne zase tak, aby vám při zběsilém tanci na plese odletěly z nohou a praštily někoho do hlavy. Existují obuvnické vychytávky, které pomáhají nosit lodičky bez újmy na zdraví. Víme, že je možné podložit si špičku lodičky gelovou, silikonovou nebo koženou vložkou. Stejně tak patu, aby se lodičky nevyzouvaly. Tohle by však mělo být až krajním řešením.

Při nákupu a výběru lodiček je nutné, abychom si vybraly optimální velikost lodiček a nemusely řešit otázku, jak roztáhnout lodičky, anebo čím vycpat lodičky. Vata ve špičce, prsty slepené náplastí, nebo podobné vychytávky, se často nevyplácí a na tanečním parketu na plese už vůbec ne.

Lodičky na svatbu a celodenní nošení

Lodičky na svatbu vybíráme často jednou za život. Ne každá nevěsta chce své kultovní svatební boty používat k praktickému účelu pro každodenní nošení do práce či na slavnostnější příležitosti. Pokud jsme na svatbě hostem, volíme lodičky podle stylu oblečení, a určitě už spíše i s ohledem na případné další nošení lodiček. Ve společnosti stále platí, že barva a typ lodiček má odpovídat barvě a typu kabelky. Tedy ne stoprocentně, ale ladit či esteticky se krásně doplňovat ano.

Při výběru lodiček vždy raději uvažujte prakticky. Měla byste mít jasno v tom, zda si lodičky vezmete na sebe jen jednou a pak vám budou ležet v botníku, anebo je budete chtít nosit na různé další příležitosti. Jakmile se v nich jednou naučíte chodit, stanou se vaší vášní napořád.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat lodičky pro celodenní nošení a na ples?