Menu
WomanOnly
Rodina

Jak vybrat první dětskou postýlku?

Nejdůležitějším nábytkem je postel. Toto tvrzení platí dvojnásob v případě dětské postýlky, která musí být velmi bezpečným místem pro vaše dítě.

Když investujete do své první dětské postýlky, může to být pro mnohé z vás poměrně výzva. Níže naleznete informace, podle kterých by měl každý nový rodič vybrat nejlepší dětskou postýlku pro své dítě.

Proč potřebujete dobrou dětskou postýlku

První dětská postýlka pro vaše dítě je důležitou součástí vaší domácnosti a bude využívána každý den. Proto budete chtít dětskou postýlku, která je robustní, bezpečná, praktická, stylová a určitě vydrží více let. Nejdůležitější věcí, kterou byste měli sledovat při výběru dětské postýlky, je bezpečnost.

Bezpečnost znamená, že:

  • Dětská postýlka je dostatečně hluboká, aby byla pro dítě bezpečná
  • Rozteč mezi příčkami není větší než 9,5 cm (aby nedošlo k prostrčení hlavy dítěte)
  • Dětská postýlka nemá žádné opěrky, které by umožnily dítěti vylézt
  • Dětská postýlka neobsahuje vyčnívající části a/nebo ostré hrany

Doporučená velikost matrace pro děti

Velké mezery kolem matrace lze považovat za riziko udušení. Proto většina prodejců přichází s možností koupit matraci, která vyhovuje dětské postýlce nebo doporučené velikosti dětské matrace. Nejlepší je vždy dodržovat doporučenou velikost matrace pro zvolenou dětskou postýlku, protože postýlka s vhodnou matrací je testována tak, aby vyhovovala standardům a měla správné rozměry právě proto, aby bylo zajištěno, že je bezpečná.

Matrace by neměla mít:

  • Více než 2cm mezeru od každé hrany postýlky, když je matrace vycentrována na základně
  • Více než 4cm mezeru, když je matrace zatlačena na jednu stranu nebo na konec postýlky

Na rozdíl od matrace v klasické posteli pro dospělé, která je často preferována měkká a pružná, by matrace pro rostoucího kojence měla být extrémně tvrdá. Připlaťte si tedy více za matraci pevnou a s takovou strukturou, která bude podporovat rostoucí kosti vašeho dítěte a nebude se v žádném případě přizpůsobovat dýchání dítěte.

A i když je lákavé vyplnit postýlku mnoha polštáři, vycpanými zvířaty, přikrývkami a dalším dětským textilem, odborníci říkají, že nejlepší je holá postýlka. Všechny další věci mohou být potenciálně nebezpečné, takže vše, co potřebujete, je dětská postýlka se správně padnoucí matrací.

Nastavení výšky základny

Pro bezpečný a správný vývoj dítěte by postýlka měla mít dvě možnosti nastavení výšky podstavce. Vyšší nastavení pro novorozence a nižší nastavení, když se dítě učí sedět.

Zajištění bezpečí

Zajistěte, aby dětská postýlka, kterou chcete koupit, neměla žádné opěrky, kterými by dítě mohlo vylézt. Postýlka také nesmí mít jakékoliv ostré hrany nebo vyčnívající části, na které by mohla narazit hlava dítěte nebo se o ně dítě mohlo zachytit oblečením. Je nejlepší, když dětská postýlka má trvale fixované části nebo takové, které vyžadují použití nástroje k oddělování.

Ohledně bezpečnosti je třeba také zmínit, že některé postele obsahují vůni či zápach – jedná se o výpary z laku a lepidla. Po chvíli však zmizí, zvlášť pokud nepřetržitě větráte pokoj. Je-li zelený styl života pro vás důležitý, podívejte se na internetu na seznam výrobců dětského nábytku, kteří jsou ohleduplní k životnímu prostředí.

Další možné funkce

Při takovém množství dětských postýlek na trhu s řadou různých funkcí je těžké zjistit, která z nich je nejlepší. Volte především podle osobní preference a také podle toho, jak chcete dětskou postýlku používat.

Zde je seznam nejběžnějších funkcí a jejich použití:

Možnosti změny postýlky na základě výšky batolat

Mnoho dětských postýlek má možnost převodu na malé juniorské postele. Toho se obvykle dosahuje odstraněním strany dětské postýlky a připojením dalšího panelu s otevřenějším designem. Tento typ postýlky je hodnotnější, neboť umožňuje používat dětskou postýlku ještě déle, což znamená dobrou dlouhodobou investici. Děti jsou obecně připraveny používat dětskou postýlku převedenou na postel, pokud již mohou bezpečně stát na dětské postýlce nebo se pokoušejí vylézt.

Posuvné strany

Tradičně mají dětské postýlky posuvnou stranu, která se může posouvat dolů, když se dítě pokládá na dětskou postýlku, a pak se zvedne a zajistí. Avšak postele s posuvnými stranami jsou dnes mnohem méně vhodné, protože jsou uznávány jako potenciální bezpečnostní riziko (některé země již zakázaly používání postelí s posuvnými stranami). Mnoho studií tvrdí, že pevná dětská postýlka je jednodušší k použití a výrazně pevnější a robustnější než postele s posuvnými stranami.

Dodatečné lišty

Když přicházejí první zuby, je pravděpodobné, že se dítě bude snažit žvýkat části postýlky. Proto jsou dodatečné kolejnice odolné proti zubům skvělou dodatečnou ochranou pro vaši dětskou postýlku. Tyto tenké plastové kolejnice jsou nasazeny na horní části postranice a díky tomu je postýlka odolná vůči žvýkání, a je tedy zamezeno poškození dětských zubů nebo okrajů dětské postýlky.

Doporučení na závěr

Jestliže máte v úmyslu mít více dětí, investujte do pevné postýlky, kterou můžete používat po mnoho let. Pokud tomu tak není, zvažte dětskou postýlku, která se dá převést na klasickou dětskou postel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat první dětskou postýlku?