Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak vybrat sportovní obuv aneb na velikosti záleží!

Při každém sportu, je velice důležité myslet na to, jaké boty máte na nohou. Správné obutí může zlepšit váš výkon a hlavně předejít různým zdravotním komplikacím. Přinášíme vám tipy, jak si takové ideální boty vybrat.

Správná velikost a typ klenby

Při zkoušení sportovní obuvi si dejte záležet, protože správná velikost je základ. Rozhodně nekupujte obuv, která vás byť je trošku tlačí s tím, že se zajisté vytáhne. Naopak, bude lepší, když si koupíte obuv o půl čísla větší. Při sportu se vám totiž do chodidel dostává více krve a noha je pak větší.

Další záludností při výběru bot je typ klenby. Asi polovina populace má klenbu neutrální, zbytek má buďto klenbu plochou, nebo vysokou. A jak to zjistíte? Stačí stoupnout mokrou nohou na papír. Normální klenba se pozná podle širokého pruhu, který pojí patu a prsty. Plochá klenba tvoří široký otisk chodidla po celé délce a vysoká klenba pouze tenoučký pruh, který pojí prsty s patou.

Boty na běhání

Při běhu je velice důležité dbát na vaše klouby, neboť hmotnost, která na klouby působí při dopadu je větší až 3,5x. Proto je důležité vybírat boty, které díky tzv. tlumící technologii ochrání vaše klouby při dopadu. Stupeň tlumení vybíráme podle tvrdosti povrchu, na kterém běháme. Čím tvrdší, tím silnější tlumení potřebujeme.

Tréninková obuv

Tento typ obuvi disponuje všestraným využitím, neboť počítá hned s několika různými druhy sportů a typů povrchu. Pomáhá držet stabilitu a vytváří pevnou oporu při pohybu do stran. Tato obuv je zároveň velice ohebná a další předností je její nízká hmotnost.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat sportovní obuv aneb na velikosti záleží!