Menu
WomanOnly
Zahrada

Jak vybudovat zahradu jako z magazínu?

Začínáte budovat novou zahradu kolem vysněného bydlení, nebo se chystáte na kompletní renovaci stávajícího pozemku a váháte, kde začít? Poradíme vám, jak postupovat a vytvořit zahradu, která vám nabídne vše potřebné.

1.   Podrobný plán je nutnost

Než poprvé kopnete do země, vše si pečlivě rozmyslete ještě na papíře. Zamyslete se, jak svou zahradu chcete využívat a co by na ní nemělo chybět. Budete chtít bazén, zahradní jezírko, záhony s okrasnými květinami, skleník na pěstování zeleniny, venkovní kuchyň nebo třeba kompost? Bude zahrada sloužit primárně k odpočinku, nebo se chystáte vytvořit vlastní minifarmu pro pěstování všeho jedlého? Rozplánujte si vše do detailů a pracujte i s polohou zahrady, aby vás při odpoledním posezení neobtěžovaly ostré sluneční paprsky, nebo aby naopak nechyběly zelenině nebo teplomilným rostlinám. Začínejte od těch největších prvků, jako je třeba bazén nebo terasa, a pokračujte až k těm nejmenším záhonkům. Nápady si určitě nenechávejte jen v hlavě, ale rovnou je přeneste na papír nebo do počítače. Když je uvidíte před sebou, snáze odhalíte případné nedostatky nebo prostor pro možná vylepšení.

Zahrada

https://favi.cz/produkty/p/ratanovy-set-avenberg-veneto-cerny-ratan-sede-calouneni

2.   Ve svahu, nebo v jedné rovině?

Máte zahradu ve svahu, ale nechcete se pouštět do náročného rovnání terénu? Není to vůbec nutné – alespoň ne u celé zahrady. Naopak, terasovité nebo mírně svažité zahrady patří mezi oblíbená a vizuálně atraktivní řešení. Můžete je ozdobit skalkami s okrasnými rostlinami a vyrovnat jen potřebné plochy, které pak využijete jako záhony nebo třeba k umístění bazénu. Fantazii se zkrátka meze nekladou a není třeba držet se jen jedné roviny. Právě s typem terénu je ale třeba počítat už při samotném plánování. Jedině tak vytvoříte realistický návrh své nové zahrady.

3.   Rozdělte si zahradu do zón

Teď, když už víte, co všechno na vaší zahradě bude, si celý prostor rozdělte do pomyslných zón. Oddělte si relaxační a okrasnou část od té užitkové. Nemusíte hned stavět zdi, bohatě si vystačíte s keři, chodníčky z kamenů nebo třeba nízkými dřevěnými plůtky. Ty navíc pomohou ochránit záhony třeba i před dětmi nebo domácími mazlíčky. Zejména v relaxační zóně pak jistě oceníte soukromí. Tady se mohou hodit vyšší živé ploty nebo dřevěné mřížky s popínavými rostlinami. Takové „bariéry“ pak v ideálním případě slouží i jako ochrana před sluncem, tak se nebojte zapojit svou kreativitu. Pro ochranu shora lze využít nejen slunečníky, ale třeba i markýzy nebo nejrůznější plachty.

Zahrada

https://favi.cz/produkty/p/slunecni-plachta-shae-3×4-m-seda

4.   Důležitý je výběr a rozmístění rostlin

Výběr stromů, dřevin a rostlin se často stává pořádnou alchymií. Při výběru je třeba pracovat s polohou zahrady a pohybem slunce, protože ne každá rostlina snese ostré paprsky během celého odpoledne. I ve světě flóry potom vznikají spory a některé rostliny si mezi sebou zkrátka příliš nerozumí. Pokud byste se z nich za každou cenu snažili udělat sousedy, moc by se jim nedařilo. Jako příklad můžeme uvést třeba hrušně s třešněmi. Vždy je proto dobré zjistit si o preferovaných rostlinách více informací.

https://favi.cz/produkty/p/gumovy-zahradni-naslapny-kamen-barva-seda-67453040

Kromě kompatibility je třeba řešit i budoucí vzrůst. Myslete zkrátka na to, jak bude vaše zahrada vypadat za několik let. Nebudou se stromy vzájemně utlačovat nebo stínit keřům zasazeným v jejich okolí? A nebudou vám na zahradě překážet? Stromy, u kterých očekáváte vyšší vzrůst, je lepší sázet do okrajových částí zahrady, nižší keře pak můžete umístit více do prostoru. Nezapomeňte také kombinovat stálezelené rostliny s těmi kvetoucími – to aby vaše zahrada vypadala krásně v každém ročním období.

Pokud vás zahradničení baví, nemusíte zůstávat jen u okrasných rostlin. Některé záhony se mohou snadno stát tím nejlepším dodavatelem surovin do vaší kuchyně. Není nic lepšího než čerstvý zeleninový salát z domácích plodin nebo dochucení jídel pomocí vlastnoručně vypěstovaných bylinek. Jedním z hitů moderního stravování jsou některé superpotraviny, třeba mladý ječmen, kterému se na zahradě může také velmi dobře dařit.

Zahradní domek

https://favi.cz/produkty/p/kovovy-zahradni-domek-woodridge-1-8-x-1-5-m-arrow

5.   Uspořádaná zahrada = krásná zahrada

Nemáme teď na mysli pečlivě zastřižený anglický trávník. Trávu klidně nechte růst podle svého gusta. Uspořádání spočívá v pečlivé organizaci a také pravidelném úklidu. Čas od času zbavte své záhony plevele, vyčistěte chodníky, pusťte se do údržby zahradního nábytku a poházené hrábě nebo sekačku zavřete do zahradního domku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybudovat zahradu jako z magazínu?