Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vyčistit klávesnici ve třech krocích a vychytávky k tomu

Redakce

Redakce

16. 2. 2014

Kdysi platilo, že nejvíce bakterií si lidé předávají na ohmataných bankovkách. Divily byste se ale, jakým přenašečem se v moderní době staly klávesnice. Měly bychom je proto pravidelně čistit.

Proč ještě čistit?

Klávesnici (a další zařízení) se vyplatí čistit minimálně ještě z jednoho důvodu. Klávesnice plná drobečků od toustů nebo politá kávou nemusí vůbec správně fungovat. Určitě se vám také bude lépe pracovat u čistého počítače a nebudete se pak muset stydět, když si váš notebook půjčí partner nebo kamarádka.

1. Než začnete, odpojte vše z elektriky

Než se pustíte do práce, odpojte všechna zařízení, která se chystáte čistit, z elektřiny. U notebooku to znamená prostě jej vypnout, případně odpojit ze zásuvky.

U stolního počítače můžete buď odpojit klávesnici od počítače, nebo vypnout počítač a odpojit jej ze zásuvky. Pokud se například chystáte čistit monitor, myš i klávesnici, bude asi jednodušší vypnout počítač a odpojit jej ze zásuvky, než složitě odpojovat jednotlivá zařízení od počítače.

Pokud budete otvírat kryty jednotlivých zařízení, dejte také pozor, abyste neporušily plomby, protože pak by se na výrobek již nemusela vztahovat záruka.

2. Očistěte povrch, u notebooku zde končíte

Vyčistit klávesnici od notebooku je vskutku jednoduché. Postačí vám kartáček, hadřík a saponát. Na navlhčený hadřík naneste trochu saponátu a klávesnici i s jednotlivými klávesami několikrát přetřete. Prostor mezi klávesami vyčistěte malým kartáčkem. Vytřete dosucha.

3. Vyčistěte prostor pod klávesami

U počítačových klávesnic, zejména pokud máte doma starší model, můžete čistit i prostor pod jednotlivými klávesami. K oddělení kláves od těla klávesnice budete potřebovat plochý šroubovák. Pomocí něho vypáčíte prvních pár kláves z kraje. Zbytek by již měl jít vyjmout rukou.

Větší opatrnosti je zapotřebí u mezerníku. Ten nejprve odpojte v prostředním spojení a následně vysuňte z plastových drážek po stranách.

Tip: Než se ovšem do rozebírání klávesnice pustíte, opište si nebo ofoťte rozložení kláves.

Klávesy kartáčkem vyčistěte ve vodní lázni, prostor pod klávesami vytřete hadříkem. Vše nechte pořádně vyschnout a teprve potom sestavte klávesnici opět dohromady.

Klávesnici je možné také úplně rozebrat a vyčistit zevnitř. To ale raději nechejte na profesionálech z IT servisu nebo na partnerovi. Ve většině případů však takový generální úklid není nutný.

Zjednodušte si vše fénem

Pokud je vaše klávesnice jen zaprášená nebo lehce špinavá, nemusíte jednotlivé klávesy ani vyndávat. Stačí z klávesnice vyfoukat prach (klidně fénem), jednotlivé klávesy promačkat a opět navlhčeným hadříkem se saponátem klávesnici několikrát přetřít. Ubrouskem pak vytřete dosucha.

Vychytávky

Fantastickou vychytávku představuje speciální USB vysavač pro odstraňování nečistot z klávesnic. Zapomínat byste neměly ani na očistu vašich tabletů a chytrých telefonů. Napadlo vás třeba někdy, jak často berete do ruky vašeho mobilního miláčka?

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vyčistit klávesnici ve třech krocích a vychytávky k tomu