Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vyčistit lino, dlažbu a dřevěnou podlahu? Poradíme vám rychlé tipy

Adéla Beranová

Adéla Beranová

4. 7. 2014

Problém s čištěním podlah řeší snad každá hospodyňka. Základem je rozhodně pravidelnost, ale každý povrch vyžaduje jiný druh údržby. Víte, jak vyčistit PVC lino, dřevo, korek či keramickou a kamennou dlažbu? Poradíme vám, jak se u toho ani příliš nenadřít. 

Špína se nosí zvenku, proto byste měli mít před vstupními dveřmi rohožku, už tenhle trik vám usnadní spoustu práce s uklízením podlah. Pak je také potřeba pravidelně zametat nebo vysávat, aby se špína nenahromadila a nečekal vás úklid o to namáhavější.

Tři kroky pravidelného úklidu

  1. Zametání – tvrdé podlahy zametejte nebo vyluxujte jednou za pár dní, soustřeďte se přitom na rohy, kde se špína hromadí
  2. Vytírání – vytírejte pravidelně každý týden, na břidlicové nebo kamenné podlahy nepoužívejte mýdlo
  3. Důlkladné čištění – betonové, kamenné či keramické podlahy občas vydrhněte kartáčem a čisticím prostředkem

Typy podlah a jejich čištění

Tvrdé podlahy se obecně opotřebovávají méně, ale je potřeba je správně udržovat. Hlavně nenechávejte špínu nahromadit, jinak se pro vás stane úklid utrpením.

PVC

Tento typo podlahové krytiny se dobře udržuje a dlouho vydrží. Pravidelně zametejte, PVC čistěte teplou vodou se saponátem a potom omyjte čistou vodou. Nikdy neaplikujte leštidlo s rozpouštědlem, na odolné skvrny používejte čistidla na bázi vody.

Linoleum

Vytírejte hadrem nebo mopem navlhčeným ve slabém roztoku vody a saponátu. Ale pozor na promáčení, které může tuto podlahu poškodit!

Dřevo

Údržba závisí na tom, jestli je povrch dřeva nějakým způsobem upraven. Holé dřevo pravidelně zametejte nebo vytírejte suchým hadrem. Dřevěné podlahy s nátěrem vytírejte navlhčeným hadrem.

Korek

Vyžaduje pravidelné zametání, jinak se špína nahromadí po obvodu místnosti. Podlahu z korku vytírejte pravidelně teplou vodou a saponátem a občas použijte vosk na podlahu.

Keramická dlažba

Čistěte hardrem namočeným ve zředěném čisticím prostředku, potom vytřete jelenicí. Rozlitou tekutinu ihned vytřete, jinak jsou dlaždice nebezpečně kluzké. Špínu ze spárů odstraňte měkkým štětcem namočeným do silného roztoku čisticího prostředku.

Kamenná dlažba

Nově položené dlaždice ošetřete lněným olejem a poté nejméně dva týdny neumývejte. Vybledlé dlaždice naopak vydrhněte ocelovou vlnou a ředidlem, potom použijte lešticí pastu. Glazované kamenné dlaždice vyžadují pravidelné vytírání vodou s trochou univerzálního čističe.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vyčistit lino, dlažbu a dřevěnou podlahu? Poradíme vám rychlé tipy