Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vyčistit semišové boty, aby vypadaly jako nové

Redakce

Redakce

9. 10. 2018

Semiš snad nikdy nevyjde z módy, zvlášť když se jedná o boty. Semiš je sice krásný, ale taky je mu potřeba věnovat zvláštní péči při čištění. Je to velmi choulostivá látka, se kterou nemůžete nakládat tak, jako s ostatními.

Semišové boty nepatří k těm nejlevnějším, za to bývají často velmi kvalitní, proto bychom jim i vzhledem k ceně měli věnovat speciální pozornost.

Jaký nástroj a čistidlo použít?

V každém specializovaném obchodě najdete také speciální nástroje na čištění semiše.

  • kartáčky – z jedné strany jsou gumové, z druhé strany drátěné, jednou stranou čistíte, druhou češete.
  • houby – jsou šetrnější, lepší pro ty méně odvážné, co se bojí na semiš použít kartáček
  • čistící pěna na semiš – prodává se v každé prodejně s obuví
  • roztok vody a marseillské mýdlo

Abychom se vyvarovali zničení a flekům

Vyzkoušejte velmi slabý roztok vody s marseillským mýdlem, kartáček na zuby a krouživými pohyby semiš jemně čistěte. Na místech, kde jsou skvrny intenzivnější, malinko přitlačte, a na místech kde skvrny nejsou jen tak zlehka přejeďte, abyste se vyvarovali flekům a vše bylo rovnoměrné.

Boty nechte usušit nejlépe venku ve stínu, vyvarujte se přímému slunci, v zimě nechte boty sušit u zdroje tepla, však ne úplně pod ním. Po uschnutí boty přejeďte kartáčem na semiš.

5 triků jak se starat o své kožené boty, aby byly jako nové

Pokud jsou boty zašpiněné třeba jen od bláta, stačí je vyčistit na sucho tzn. bez mýdlového roztoku, stačí použít opět kartáček na zuby nebo hrubší houbičku.

Druhý způsob je použití čistící pěny na semiš v kombinaci se speciálním kartáčkem nebo houbou. Pěnu nanesete na zašpiněnou obuv a opět krouživými pohyby čistíte fleky. Poté nechat uschnout a následně nastříkat impregnací.

Jak ochránit boty před vodou a nečistotou?

V každém obchodě s obuví najdete přípravky k ošetření. Impregnace by měla být speciálně na semišovou obuv. Impregnace na jiné látky by vám obuv spíše zničila, než ochránila. Nebojte se a zeptejte se odborníka, jaký typ impregnace je ten pravý pro váš typ obuvi.

Manuál pro praní bot. Zablácené boty dejte do pračky, jen na vaše riziko

Jak ovlivnit životnost semiše?

Je to jen na každé z vás, jak dlouho budou boty vypadat stále jako nové, na semiš musíte opravdu dbát a starat se o něj. Jinak bude zanedlouho vypadat jako nějaká levná napodobenina nebo flekatý, špinavý vypelichaný pes.

Boty jsou naší vizitkou, proto bychom zvlášť v zimě neměly podceňovat jejich čištění a impregnaci. Impregnace je první krok k udržení semišových bot v perfektním stavu, pokud zanedbáte impregnaci, musíte pak větší práci věnovat čištění a údržbě.

Semišky jsou skvělé, ale potřebují, abychom o ně pečovaly a staraly se s láskou.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vyčistit semišové boty, aby vypadaly jako nové