Menu
WomanOnly
Domácnost

Manuál pro praní bot. Zablácené boty dejte do pračky, jen na vaše riziko

Adéla Beranová

Adéla Beranová

7. 9. 2014

Blíží se podzimní plískanice a s nimi i zablácené a špinavé boty. Nejvíc trpí sportovní obuv, zvlášť pokud se rádi ještě před zimou proběhnete po provoněném lese. Domů se vracíte v hnědošedých místo v zářivých teniskách. Není ale nutné věšet hlavu, boty se dají vyprat relativně snadno.

Výrobci versus realita

V návodu k jakékoli obuvi najdete upozornění, že není vhodné prát výrobek v pračce. Výrobci to myslí dobře, samozřejmě, že praní bot v pračce každý týden není dobrý nápad. Nicméně se šetrným programem a správným postupem by se kvalitně vyrobeným botám při praní opravdu jednou za čas nemělo nic stát.

Jak boty prát

Tenisky nejprve na nějakou dobu namočte do vody s prostředkem na mytí nádobí, je potřeba je totiž odmastit. Než je potom dáte do pračky, dostatečně je propláchněte čistou vodou, aby pračka nevypěnila.

Pak je nejlépe vložte do starého povlaku na polštář a přidejte třeba deku, aby se boty nemlátily o buben pračky. Program nastavte maximálně na 40 °C, větší teploty materiály používané na boty nesnesou. Obuv stačí prát přibližně 30 minut. Samozřejmostí je vypnuté ždímání.

Tip: Některé pračky mají přímo připravený program na praní bot.

Sušení vypraných bot

Když vyndáte mokré boty z pračky, vycpěte je starými novinami, které klidně několikrát vyměňte za nové. Nasají co nejvíce vlhkosti a sušení pak půjde rychleji. Boty rozhodně nedávejte na topení, ani do jeho blízkého okolí, mohly by se rozlepit. Není dobré je ani věšet například za jazyk, mohly by ztratit tvar. Stačí je prostě nechat položené na suchém teplém místě.

Některé boty se na praní v pračce nehodí

Žádné boty by se neměly prát v pračce příliš často. Někdy postačí vlhký hadřík nebo nechat bahno uschnout a oklepat. Do pračky se pak rozhodně nehodí jakékoli boty z kůže nebo její imitace. Takové vyžadují šetrnější péči.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Manuál pro praní bot. Zablácené boty dejte do pračky, jen na vaše riziko