Menu
WomanOnly
Šperky a módní doplňky

Jak vyčistit stříbro: Pomůžou domácí roztoky, ale i odborníci

Vzhled zčernalých šperků odradí každého. Ale není třeba je hned házet do koše. Jejich čištění je docela snadné. Možností je spousta, některé způsoby jsou velmi šetrné, jiné zase rychlé a účinné.

Proč stříbro černá

Stříbro je na čistém a suchém vzduchu stálé. Reaguje ovšem se sirovodíkem (např. z výparů při vaření v kuchyni,…) a na jeho povrchu se vytváří sulfid stříbrný, který krásu šperku snižuje. Vlhko v kombinaci s chlórem jsou pro lesklé pěkné stříbro přímo zabijáci, proto bychom stříbrné šperky rozhodně neměli nosit do bazénu.

Mechanický způsob čištění stříbra

Tento způsob patří k těm méně šetrným možnostem, jak stříbrné šperky a řetízky vyčistit.

Čistící vatička (hadřík) – tyto pomůcky lze koupit ve zlatnictví nebo drogérii. Bohužel však vystačí jen na několik málo použití, vatička rychle černá.

Čištění zubní pastou a kartáčkem – patří také k méně šetrným způsobům. Povrch šperku obrušují a znehodnocují.

Namáčení šperků v roztocích z domácích zdrojů

Tento způsob je pro stříbro šetrnější než mechanické čištění, protože jeho povrch se nijak nenarušuje.

Použití coca-coly – jak známo, kyselina fosforečná a citrónová v coca-cole dokáže rozpustit vše. Dobrou zprávou je, že si poradí i se zčernalým stříbrem. Stačí, když jej na pár minut do tohoto nápoje namočíte a poté vodou umyjete a otřete.

Ocet a citrónová šťáva – stříbro namáčíme v roztoku 1 litru horké vody s přídavkem jedné lžíce octa nebo stejného množství citrónové šťávy. Doba namáčení je 15min a stříbro poté dosucha utřeme.

Kypřící prášek, jedlá soda nebo sůl – další možností, jak se zbavit černoty na stříbře je tento jednoduchý recept. Dno hrnce vyložíme alobalem a poté zčásti naplníme horkou vodou, do které dáme rozpustit lžíci jedlé sody, kypřícího prášku nebo soli. Šperky v roztoku máčíme 30min a poté omyjeme a osušíme.

Čištění odborníky

Pokud jste pravidelnými návštěvníky zlatnictví, jistě pro vás nebude problém nechat si zde šperky na počkání vyčistit. Alespoň budete mít trochu času prohlédnout si novinky. Šperky zde čistí za pomocí ultrazvuku případně speciálních chemických roztoků, které si se sulfidem stříbrným poradí.

Kapsy dělají divy

Taky se vám stalo, že jste v kapse svých džín dlouho nosili nějaký amulet a když jste ho pak vytáhli, byl pěkně lesklý a čistý? Zkuste to. Kapsy během chůze fungují jako mechanický leštící stroj a stříbro je zahříváno vašim tělesným teplem, což v kombinaci stříbro pěkně čistí a leští.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vyčistit stříbro: Pomůžou domácí roztoky, ale i odborníci