Menu
WomanOnly
Historie módy

Jak vypadalo oblečení 40. let? Vytvořte si svůj retro look na párty i na den

Adéla Lišková

Adéla Lišková

17. 8. 2016

Co se týče módy, válečná 40. léta patří k nejzajímavějším obdobím 20. století, a možná i vůbec. Pokud někdo v módě mluví o retru, pak má často na mysli právě tuto dobu. Jak vypadalo oblečení 40. let a jak se jím můžete inspirovat dnes?

40. léta 20. století leckoho uhranuly nejen významnými historickými událostmi, ale také specifickou módou. Ať už se jí chcete pouze inspirovat a oživit svůj běžný look, anebo vyrážíte na večírek s touto tématikou či snad na karneval, poradíme vám, jak vypadat jako vystřižená z módního časopisu 40. let!

Jak vypadala móda 40. let

Kvůli válečné bídě musela být móda 40. let úsporná, ovšem i to přispělo k její typické jednoduchosti a zároveň stylovosti. Oděvní průmysl se potýkal s nedostatkem látek, ženy si často přešívaly staré modely doma, přičemž používaly i materiál, který nebyl přímo určen na oblečení – například z ubrusů, povlečení či závěsů.

I v dobových magazínech bylo mnoho návodů, jak si takové staronové oblečení vyrobit. Na ulici tak šlo spatřit ženy oblečené v jednolitých barvách, avšak i ve vzorech jako jsou proužky, puntíky či květy, ovšem byly spíše jemnější povahy (pokud je porovnáme z výraznými geometrickými tvary 30. let).

Oblečení 40. léta – ideál krásy

Móda 40. let rozhodně nebyla módou pro každého – lichotila především hubeným postavám. Oblečení 40. let bylo šité na takové dívky, které disponovaly úzkými boky, vosím pasem a úzkými rameny. Pokud jste majitelka takové postavy, móda 40. let perfektně zvýrazní vaše přednosti.

V opačném případě zvažte, zda by nezdůraznila spíše vaše nedostatky. Pokud máte výrazné ženské křivky, oblečení alá 40. léta vám nebude příliš slušet. Můžete však zkusit módu bohatých 50. let.

Oblečení 40. léta – šaty z 40. let

Ženy ve 40. letech často nosily šaty – kromě toho, že zdůrazňovaly jejich ženskost i v takto nelehké době, bylo relativně nejjednodušší je ušít. A jak vypadaly šaty z 40. let? Základem byla objemná áčková sukně do pasu, která zvýrazňovala úzký pas. Délka se nosila zhruba ke kolenům. Módní bylo přepásání úzkým páskem.

K oblečení 40. let patří hlavně hranatost a takový býval hořejšek šatů, zejména co se týče ramen. Nosily se tvrdé linie, žádné splývavé věci. Také výstřihy nebyly v módě, šaty bývaly až ke krku, maximálně malý hranatý výstřih či výstřih do V.

Oblečení 40. let – sukně a košile

Perfektní look alá 40. léta lze vytvořit i ze dvou kousků, přičemž platí podobná pravidla jako u šatů. Sukni můžete zvolit áčkovou do pasu, s délkou ke kolenům. Nosily se však také sukně upnuté přes boky, ovšem i tak se držte délky ke kolenům. Jako vršek byly typické halenky a košile, nikoli trička (ta přišla až v 50. letech). I zde zapomeňte na výstřihy – vše zapnout až ke krku.

Oblečení 40. let – doplňky a boty

V úsporných 40. letech se to s doplňky moc nepřehánělo. Pokud byste si však přece jen chtěla nějaký vzít, k šatům se nosily jednobarevné korále, ovšem krátké – takové, které obepínají krk. Kabelky byly nenápadné, malé, jednoduché a hlavně – hranaté. Co se týče bot, typické byly zavazovací střevíce či střevíce zakryté do půlky nártu. Na nich se často skvěly přezky.

Oblečení 40. léta – vlasy a líčení

V líčení bylo základem tmavě zvýrazněné obočí do oblouku, tmavé oční linky a rudá rtěnka. V účesech zase frčely dlouhé vlasy s velkými vlnami, které vyrobíte pomocí natáček.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vypadalo oblečení 40. let? Vytvořte si svůj retro look na párty i na den