Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vyprat krev? Hlavně jednejte rychle!

Adéla Beranová

Adéla Beranová

5. 7. 2014

Čas od času se to stane, říznete se do prstu v kuchyni nebo si třeba dítě odře koleno. Krev ukápne na oblečení a není vůbec jednoduché se skvrny zbavit. Jak krev vyprat úplně? Důležité je rychle reagovat a nenechat ji zaschnout.

Krev se částečně vpije do povrchu a zároveň na něm zanechá vrstvičku sedimentu, která však není tak silná jako u jiných biologických skvrn, a proto ji nelze seškrábat. Raději ji ihned setřete a skvrnu vyčistěte.

Skvrna od krve na oblečení

Do kbelíku se studenou vodou přidejte hrst soli. Potřísněný oděv do něj na patnáct minut namočte a dbejte na to, aby byl celý ponořený. Potom oděv namočte do vody s biologickým práškem (je-li to vhodné) a vyperte jako obvykle.

Skvrna od krve na matraci

Obraťte matraci na bok a podepřete ji, aby se skvrna ani čistidlo nevpilo. Těsně před skvrnou pak podržte ručník, při čištění biologických skvrn si vždy vezměte gumové rukavice. Skvrnu několikrát vydrhněte houbou, ručník stále držte pod skvrnou, aby voda nestékala dolů.

Na zbylé stopy případně naneste hustou pastu, kterou připravíte z jedlé sody smíchané s vodou. Nechte pastu zaschnout a pak ji setřete suchým hadříkem. Je-li to nutné, celý postup zopakujte.

Skvrna od krve na koberci

Přetřete místo houbou namočenou ve studené vodě a vysajte dosucha. Opakujte, dokud skvrna nezmizí. Pokud to nefunguje, použijte čistidlo na skvrny na koberci a pak šampon.

Zaschlé skvrny od krve

Na oblečení: Namočte ho do zředěného peroxidu vodíku (jeden díl peroxidu na čest dílů vody), do nějž přidáte 2, 5 ml (půl lžičky) amoniaku. Tento není vhodný na silon.

Na koberci: Použijte glycerinový roztok a potom čistěte jako čerstvé skvrny. Roztok se ředí stejně jako u peroxidu vodíku, jen s teplou vodou.

Na dřevě bez úpravy: Vybělte skvrny zředěným bělidlem a pak dřevo přebarvěte na původní odstín.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vyprat krev? Hlavně jednejte rychle!