Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vyprat krev? Vyzkoušejte mýdlo, zubní pastu nebo čpavek

Adéla Lišková

Adéla Lišková

7. 3. 2016

U skvrn od krve platí, že čím dříve je začnete řešit, tím lépe. Jakmile se usadí, zbavit se jich je už značně obtížné. Ale jde to. Jak?

Čerstvé skvrny od krve

Odstranit čerstvou krev z látky jde celkem snadno – pokud ji podchytíte okamžitě. Oplachujte skvrnu pod proudem studené vody, dokud krev nezmizí. Ale pozor – opravdu studenou. Horká voda může způsobit, že se krev usadí. Pokud se jedná například o věc, kde to není možné, například koberec, použijte hadřík či houbičku a drhněte. Do skvrny můžete vetřít trochu šamponu či obyčejného mýdla.

Na bílou peroxid

Na poměrně čerstvé skvrny funguje peroxid vodíku. S ním ovšem jen na bílou látku – má bělící účinky. Skvrnu nejprve namočte. Poté na ní opatrně lijte peroxid. Chemikálie bude tvořit pěnu. Až se pěna ustálí, dolijte peroxid. To opakujte, dokud skvrna nezmizí. Poté předmět vymáchejte ve studené vodě.

Sůl a voda

Na křehké či barevné prádlo použijte pastu ze soli a vody. Hodí se také na předměty, které nelze příliš namočit – například matraci. Jednoduše smíchejte sůl s trochou vody a vetřete pastu do navlhčené skvrny. Sůl by měla krev vytáhnout. Podle potřeby přidávejte další vodu a sůl, dokud skvrna nezmizí. Pokud je to možné, předmět poté dejte do pračky.

Na odolné skvrny čpavek

Pokud je krev již zaschlá, bude to chtít něco silnějšího – čpavek. Do půl hrnečku studené vody dejte polévkovou lžíci čpavku a zamíchejte. Roztok následně pomalu lijte na skvrnu. Až zmizí, propláchněte látku studenou vodou. Ale pozor – čpavek nedávejte na vlnu, len a hedvábí.

Do pračky se zubní pastou

Zaschlé skvrny od krve se také můžete pokusit vyprat. V tom případě na ně aplikujte zubní pastu a nechte zaschnout. Poté dejte prát – za studena.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vyprat krev? Vyzkoušejte mýdlo, zubní pastu nebo čpavek