Menu
WomanOnly
Apetit

Jak zahustit omáčku, staňte se odbornicí na 3 způsoby

Omáčky patří k tradičním pokrmům české kuchyně. Zastánci zdravé výživy je nepovažují zrovna za nejzdravější část našich jídelníčků a mistři kuchaři z nich naopak skládají zkoušky. Správně připravené omáčky dodávají pokrmům šmrnc a dá se na nich vyhrát, či toho naopak hodně pokazit. A kamenem úrazu bývá často správné zahušťování.

Několik pravidel

Správně zahuštěná omáčka by neměla být ani moc hustá ani moc řídká a hrudky v omáčce jsou velkým prohřeškem. Jednoduchým způsobem zjistíte, zda je vaše omáčka tak akorát. Na zadní straně vařečky by měla při stékání omáčky zůstávat její slabá vrstva.

Ke snadné a správné přípravě také potřebujete správné náčiní: kovovou metlu ke šlehání, ruční mixér pro přípravu pyré, sítko na pasírování zeleniny či ovoce.

A hlavně cit a trpělivost, které získáte cvikem. Tak směle do toho.

1.     Zahuštění moukou nebo škrobem

Klasická česká kuchyně zná jíšku a tzv. záklechtku. A vy jistě také. Nejčastěji máslo se lehce zpění a opraží se na něm patřičné množství mouky. Pražením se ztrácí moučná příchuť a pokrm má následně lepší chuť. Poté se za stálého míchání přidává nejdříve studená tekutina a po úplném zapracování další i teplá (v požadovaném množství na omáčku).

Záklechtka z mouky nebo škrobu se přidává před dohotovením pokrmu tak, že rozmícháme 1 lžíci mouky v 1/2l tekutiny (u škrobu 1 čajovou lžičku na 1/2l tekutiny) a postupně plynule přidáváme do vroucího pokrmu.

V obojím případě nejméně patnáct minut vaříme, aby měl škrob možnost dobře nabobtnat.

2.     Zahuštění smetanou nebo vejci

V tomto druhém případě nepotřebujeme vůbec použít další zahuštění nebo v menší míře. Chutnější a stravitelnější tak můžeme připravit např. koprovou omáčku, kdy místo mléka použijeme sladkou či kysanou smetanu.

Zjednodušeně se smetana nechá prudce vařit, aby se voda v ní obsažená zredukovala a pokrm dostal krémovou konzistenci.

V trošce smetany rozkvedláme žloutek a smícháme s trochou mírně horké omáčky. Následně vmícháme do zbylé omáčky. Poté ohříváme na mírném plameni, abychom dosáhli požadované konzistence, ale již nevaříme, aby se žloutek nesrazil.

Tento způsob zahušťování se v odborných kruzích nazývá legování.

3.     Zahuštění zeleninovým nebo ovocným pyré

Zřejmě nejzdravější z uvedených způsobů zahušťování. Výhodou je, že tento způsob bude za dodržení všech pravidel vyhovovat bezlepkové dietě i stravování malých dětí.

Omáčka, u které se dá toto zahuštění využít,  je např. klasická svíčková. Zeleninu i s výpekem z masa jednoduše rozmixujeme ponorným mixerem do kašovité konzistence a poté přidáme na zjemnění smetanu (někdo má rád i zakysanou), krátce povaříme a dosolíme. Docílíme zdravější i chutnější variantu této omáčky.

A jak na tento způsob zahušťování obecně? V malém množství vody či vývaru povaříme pevnější (nejčastěji kořenovou) zeleninu, ale i brambory nebo čočku a poté propasírujeme přes jemné sítko a přidáme do pokrmu.

Tímto způsobem, ale na sladko, dobře zahustíme i ovocné omáčky.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak zahustit omáčku, staňte se odbornicí na 3 způsoby