Menu
WomanOnly
Rodina

Jak získat školku pro vaše dítě? Kritéria se mohou velmi lišit

Přestože si statistiky stále stěžují, že je málo dětí, získat místo ve školce pro své dítě, řeší každoročně stále mnoho rodičů. Problém často bývá ve velkých městech, kde je školek sice hodně, ale také hodně dětí. Rodiče přesto mohou brzkému nebo bezproblémovému zařazení svého dítěte do školky pomoci. Jak?

Získejte potřebné informace

Dobrá informovanost rodiče je prvním krokem k bezproblémovému procesu zařazení vašeho dítěte do školky.

Potřebné informace se většinou dočtete na internetových stránkách či je získáte přímo v dané školce. Zkušenosti s kvalitou služby vám mohou předat spřátelení rodiče, které zde již své děti mají.

Je dobré, když získáte co nejvíce dostupných informací o vámi vybrané školce, případně dalších náhradních pro případ, že by to v té jedné nevyšlo.

Kritéria pro přijetí

Každá mateřská škola si vypisuje kritéria pro přijetí. Mezi ta obecná může patřit bezdlužnost vůči mateřské škole, věk dítěte, ale také třeba trvalé bydliště. To bývá často kamenem úrazu, na kterém někteří rodiče ztroskotají. Myslete na to v případě, že je to jedno z kritérií ve vámi vybrané školce a včas tuto záležitost vyřešte.

Věk dítěte

Zatímco v některých školkách neřeší, zda dítě k 1.9. dosáhne požadovaného věku (3 let), jiné to považují za základní kritérium pro přijetí. Naopak děti, které v daném školním roce jsou rok před zahájením povinné školní docházky, mívají ve většině případů přednost před ostatními. Je dobré si tuto skutečnost zjistit, abyste nebyli vystaveni případnému zklamání.

Postup pro přijetí dítěte

Postup přijetí dítěte do školky se může zařízení od zařízení částečně lišit. Prvním krokem bývá podání písemné žádosti v době, kdy školka vypíše zápis na další školní rok.

Dále již budete postupovat podle pokynů daného zařízení. Většinou přinesete nebo zašlete vyplněný evidenční list dítěte, jehož součástí je také vyjádření praktického lékaře, zda je dítě zdrávo a může nastoupit bez omezení do mateřské školy. Poté už jen zbývá čekat na konečný verdikt dané mateřské školy.

Náhradní řešení

Často se stane, že vám dítě do školky prostě nevezmou. Ani v tomto případě nevěšte hlavu. Zkuste se porozhlédnout po náhradním řešení, které nakonec může být lepším východiskem pro všechny.

Pokud nemáte problém s financemi, můžete zkusit některou z alternativních školek, např. lesní školka, Marie Montessori, cizojazyčné apod.

Můžete také zjistit, zda jsou ve vašem okolí mateřská centra, která nabízejí pravidelné hlídání, tak abyste mohla nastoupit do zaměstnání.

Další, v poslední době diskutovanou možností, jsou tzv. dětské skupiny. Zjednodušeně jde o to, že maminka, která má pedagogické vzdělání, může podle zákona nabídnout hlídání dětí za úplatu ostatním maminkách s dětmi, klidně u sebe doma.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak získat školku pro vaše dítě? Kritéria se mohou velmi lišit