Menu
WomanOnly
Manželství

Jak žít se sobcem? Buďte také sobecká

Redakce

Redakce

14. 2. 2014

Najít k sobě toho pravého není lehké. Na partnera klademe různé nároky, které by jeho osoba měla splňovat. Mezi nimi najdeme věrnost, spolehlivost, upřímnost nebo třeba pracovitost. Naopak sobeckost budete hledat těžko. Jde se sobeckým partnerem vůbec žít?

Maxim Gorkij řekl: „Být sobecký neznamená žít, jak se nám líbí, ale chtít na jiných, aby žili, jak nám to vyhovuje.“ Ano, žít bychom měli především tak, jak to vyhovuje nám, ale nutit do něčeho našeho partnera, aby vše bylo podle našich představ, není dobré. Už jen proto, že on má také své vlastní představy. Když se ale na sobeckost podíváme z jiného úhlu, zjistíme, že v určité míře nejde o zase tak špatnou vlastnost.

Nezapomínejte sama na sebe!

Sobec myslí jen sám na sebe, hájí vlastní zájmy a neohlíží se na ostatní. Jsme vychovávány tak, abychom nemyslely na sebe, ale staraly se o to, co tomu řeknou ti druzí. Klíčem ke šťastnému a spokojenému životu je ale život, jaký chceme my, a ne někdo jiný. Sobeckost může být totiž i prospěšná. Pokud si půjdete přímo za svým cílem, je velmi pravděpodobné, že ho dosáhnete. Získáte tak například dobrou práci a v očích partnera budete úspěšní.

Život se sobcem

Pokud budete myslet jen samy na sebe a váš partner zrovna tak, mohlo by se zdát, že takové soužití nemůže být šťastné. Omyl! Pojďme se podívat na pár příkladů. Uvařím partnerovi dobrou večeři, on bude mít radost, bude milý a to mi udělá dobře.

Dám partnerovi jen tak hezký dárek, výsledkem bude můj dobrý pocit a také pravděpodobnost, že příště on zase něčím potěší mě. Svému koníčku – sportu věnuji nějaký svůj čas, abych měla pěknou postavu, která partnera jistě potěší.

Na příkladech jsme si ukázaly, že sobeckost v jisté míře může být plus pro oba partnery.

Může být život se sobcem šťastný?

Ačkoli je potřeba myslet zejména na sebe samu, šťastný partnerský život nebude nikdy fungovat bez tolerance a vzájemného pochopení. Lidé spolu, až na opravdové výjimky, dokážou celkem dobře žít, pokud si společný život, a hlavně partnerský vztah, dobře uspořádají.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak žít se sobcem? Buďte také sobecká