Menu
WomanOnly
Historie módy

Jaká byla móda 60. let a proč se její styl stále vrací

Jana Langová

Jana Langová

3. 11. 2016

Na jedné straně nespoutanost a barevnost květinových dětí, na druhé elegance a uhlazenost áčkových šatů a kostýmků. Do toho byla na módních molech předvedena první minisukně a hitem se staly vysoké kozačky a podpatky. Vlasy se nosily vyčesané do mohutných a vysokých drdolů, nezbytností byly i silné černé linky.

V hudbě frčeli Brouci i The Rolling Stones. Už víte o kterém období módních dějin je řeč? Vítejte v 60. letech minulého století, v časech, kdy si každá žena i muž mohl vybrat to své. Inspirujte se i vy!

Ikona: Jackie Kennedyová

Kdyby se měl vybrat jen jeden jediný člověk jako symbol této doby, určitě by to byla tehdejší první dáma Jacqueline Kennedyová. Její uhlazený a přirozený styl nikdy nevyšel z módy a spousta žen se jí snaží napodobit dodnes. Veškerá síla tkvěla v jednoduchosti: žádné přehnané zdůrazňování ženské postavy, masivní šperky a těžké líčení.

Jackie ráda nosila kostýmky a kabátky pastelových barev, k nim sladěný šátek uvázaný na hlavě či baret, volné široké kalhoty, hedvábné halenky či košilové šaty. Jejím častým doplňkem byly i velké sluneční brýle a kožené rukavice. V líčení nesázela na křiklavé barvy, nýbrž sahala po jemných nude odstínech. A v neposlední řadě jí tvář zdobil vždy přítomný úsměv, nejlepší doplněk ženy.

60. léta v dámské módě = sukně a šaty

Nezbytností v šatníku každé ženy tehdy byly šaty a sukně na všechny způsoby. Nosily se typické áčkové sukně dlouhého střihu, černé, vzorované i barevné. Oblíbenými vzory byly ty geometrické. Existovalo nepřeberné množství různých šatů – s páskem zdůrazňující vosí pas, rovného střihu, s límečkem, bez rukávů… Jako doplňky se nosily barevné punčochy a lodičky, zvláště ty bílé. Revoluci způsobily v roce 1964 minisukně – tehdy je prý musela mít každá žena! Na hlavu patřil široký klobouk anebo baret.

Móda 60. leta

Zdroj: Pinterest

Co v 60. letech přes sebe?

Móda 60. leta

Kapri Kalhoty, Zdroj: LadiesFashion.cz

Mohly jste zvolit klasické kabáty anebo krátké pláštěnky. Hitem byly i sáčka rovného stylu s velkými výraznými knoflíky. Hvězdy stříbrného plátna, jako například Audrey Hepburnová, nosily bohaté kožíšky.

Avšak ani kalhoty nezůstaly opomíjeny. V 60. létech vznikly tzv. kapri kalhoty, ležérní oblečení pro slečny i ženy. Kombinovaly se s halenkami a botami na nízkém podpatku a páskem přes nárt.

Typickým účesem byl natupírovaný drdol a obličej orámovaný měkkými loknami, jak je vidět například u sexsymbolu Brigitte Bardotové. Pozadu jste nezůstaly ani s kratšími vlasy, kdy byly v módě nakulmované konce. V líčení se dbalo na zdůraznění očí: právě v tomto období se začaly používat umělé řasy. K nim se přidaly barevné stíny anebo široké černé linky a na rty se použil přirozený odstín.

Hnutí hippies a móda

60. léta byla také érou uvolňování poměrů: docházelo k osamostatňování kolonií, evropské země dokončili obnovu po zničující druhé světové válce a nastala sexuální revoluce. Není proto divu, že toto období dalo vznik hnutí hippies. Květinové děti se silně odrazily v hudbě, literatuře i v módě. Nárůst obliby zaznamenalo volné oblečení, květinové a zvířecí vzory a pestrobarevné látky. Nosily se zvonáče, batikovaná trika a halenky a různé vestičky. Muži i ženy si nasazovali čelenky kolem čela, měli dlouhé vlasy a zdobili se různými korálky, šátky, náramky a třásněmi. V rámci oproštění od konzumní společnosti volili jako obuv pohodlné sandále či bosé nohy a ženy nenosily podprsenky.

Móda 60. leta

Zdroj: Pinterest

Šedesátá léta jsou módním obdobím, jehož jednotlivé kousky se neustále vrací a studna inspirace se nevyčerpá, hlavně díky množství stylů a hnutí, které se tehdy zrodily. Každý si v něm může najít to své. Elegantní ženský styl bez přehnaného zdůrazňování útlé postavy, jako se na nás dnes valí ze všech stran, je nadčasový a vhodný pro každou ženu, která chce být dámou. Rozevlátý bohémský styl hippies tvoří osobitou a vyhraněnou image. Který si zvolíte vy?

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jaká byla móda 60. let a proč se její styl stále vrací