Menu
WomanOnly
Krása

Jaký je rozdíl mezi parfémovou vodou a toaletní vodou?

Redakce

Redakce

21. 10. 2013

Stává se vám, že bloumáte po parfumerii či drogerii a lámete si hlavu, jaký je mezi jednotlivými lahvičkami téže vůně rozdíl kromě ceny? Osvětlíme vám, v odlišnost jednotlivých druhů vůně spočívá.

Složení parfému

První vůně, kterou ucítíte, jakmile si k parfému přičichnete, se jmenuje hlava. Podle hlavy parfému si utváříme první dojem, a proto je na ni kladen velký důraz. U dražších parfémů hlava vydrží vonět okolo patnácti minut. U těch levných to můžou být pouze vteřiny.

Po odeznění hlavy začíná naplno účinkovat srdce parfému. Voní i několik hodin a i tady záleží na kvalitě parfému.

Nahlédněte pod pokličku výroby parfémů!

Základ parfému neboli látky, které vyprchají velmi pozvolna, uvolňují vůni i několik desítek hodin. Doba trvání je též několik hodin, u kvalitních parfémů není výjimkou i několik desítek hodin, ve většině případů však tři až čtyři hodiny. Dokonale navržený parfém je sestavený tak, aby v jednotlivých fázích působily vůně harmonicky a doplňovaly se.

EDP nebo EDT?

Parfémy se rozlišují podle intenzity vůně a zastoupení parfémové složky. Ve zbytku směsi se nachází koncentrovaný líh nebo olej.

Parfém – podíl vonné složky je mezi 15 a 40 procenty

EDP (Eau de Parfum) – podíl vonných látek je 12 až 15 procent

EDT (Eau de Toillete) – pouze 6 až 12 procent vonných látek

EDC (Eau de Cologne) – především pánské vůně s podílem vonných látek 4 až 6 procent

Na trhu se setkáte i s označeními EDS (Eau de Solide), Eau fraîche, Extrême nebo třeba Légére. Ve všech případech se jedná o velmi málo koncentrované vůně, které nevydrží příliš dlouho.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jaký je rozdíl mezi parfémovou vodou a toaletní vodou?