×
WomanOnly

Japonská kokedama: Návod na originální mechový „květináč“

Kokedama
Zdroj: Shutterstock

Kokedama je japonská technika pěstování rostlin bez květináče, který zde nahrazuje koule zeminy porostlá mechem. Výsledkem jsou obzvláště efektní přírodní dekorace. Zelená prý uklidňuje, a u kokedamy by to mělo platit dvojnásob. Mechovou kouli – kokedamu – si můžete vyrobit i sami. Jak na to a kterým rostlinám se v kokedamě nejvíce daří?

Typy kokedam – Ozdobte podlahu, parapet i vertikální prostor

Umění kokedama, kterýžto název přímo znamená „mechová koule”, je pokračovatelem pěstitelství bonsají. Mezistupněm byly bonsaje typu nearai, které se po rozvinutí kořenového systému přesunuly z květináře na talířek, vysvětluje webová stránka Kokedamy.cz.

Chcete-li si pořídit hotovou kokedamu, eshop na zmíněné adrese je jedna z možností. Stejně jako rostliny v květináčích, i kokedamy se dají v interiéru různě umístit. Kromě klasických kokedam, které se dají kamkoli postavit, existují i kokedamy závěsné.

Specialitou je „levitující kokedama”, která vypadá, jako by se vznášela pár centimetrů nad podložkou. Hoshinchu a jiné podniky toho dosahují pomocí magnetů. Kokedamy.cz tuto iluzi vytvářejí pomocí velmi tenké kovové konstrukce – výhodou je, že ušetříte za elektřinu.

Jak vnést přírodu do svého bytu. Vytvořte si doma uklidňující prostředí

Co obsahuje směs na výrobu kokedamy?

Nejen květináč, ale i takový malý symbiotický systém – přesně to je kokedama. Jak mech dokáže zadržovat vodu, to je zkrátka obdivuhodné. Pro rostlinu nahoře i pro mech je však klíčovým prvkem vhodně namixovaný substrát uvnitř. Autoři Kokedamy.cz vědí moc dobře, co všechno takový substrát dokáže – propouštět vodu, vázat živiny, vyživovat rostlinu a samozřejmě se nerozpadnout.

Zdaleka nejpraktičtější je koupit si pro výrobu kokedamy „vyrob si sám” sadu. U nás ji prodává například specialistka Lenka Hrubá. Z její webové stránky Zahrada na niti jsme získali podstatnou část informací pro tento článek. Chystáte-li se kokedamy pěstovat, vřele doporučujeme tam také zavítat a získat podrobnější náhled do celé problematiky.

Podobnou DIY sadu samozřejmě seženete i v jiných obchodech. Sada by měla obsahovat následující základní složky: jíl ketotsuchi, jíl akadama, rašeliník a zeolit. Tato kombinace se hodí pro mnoho vlhkomilných pokojovek.

Existuje mnoho rostlin pěstovatelných v kokedamě. Zemina však pro leckterý druh bude muset být propustnější či mít nějakou jinou specifickou vlastnost. Zkušený pěstitel si může substrát namíchat po svém – přísady se totiž dají sehnat i samostatně.

Co pěstovat v kokedamě: Vhodné rostliny vlhkomilné a suchomilné

Miruna Secuianu na stránkách GardenBeast.com shrnuje důležité vlastnosti rostlin do kokedamy. Vzhledem k základu této tradice v bonsajích a nutnosti mechové koule držet pohromadě je velmi důležité, aby rostlina rostla pomalu a zůstala relativně malá. A také by samozřejmě měla být nenáročná, hlavně pokud začínáte.

Se základní sadou substrátu si můžete přesadit do kokedamy asparágus, fíkus, kapradí či toulcovku a mnoho dalších. V podstatě jde o oblíbené vlhkomilné rostliny, které má mnoho lidí doma v květináčích. Kokedamy.cz dále vysvětlují, že výběr rostlin stejně jako vždy závisí na světelných podmínkách, a také na vlhkosti a proudění vzduchu.

V kokedamě vypadají krásně i sukulenty či kaktusy nebo jiné suchomilné rostliny, které samozřejmě potřebují propustnější substrát. Z konkrétních druhů je to třeba aloe, vavřín, vánoční kaktus či tlustice.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Jak vyrobit kokedamu – DIY, které vás zrelaxuje

A jak kokedamu vyrobit? Návod Lenky Hrubé jsme porovnali s návodem na dvou dalších webech. Postup je stejný, jen doporučení na složení substrátu se liší. Všechny varianty, které uvádíme, se hodí pro vlhkomilné rostliny. A všechny varianty fungují, záleží však na výběru rostliny, individuálním provedení a následné péči.

 1. Sežeňte suroviny pro substrát do kokedamy, mech a vhodnou pokojovou rostlinu. Mech může být klidně i z lesa (kdo chce, může si v chovatelských potřebách koupit mech do vivária). Důležité je nechat mech odstát, aby z něj utekl hmyz a další drobní živočichové, které v obýváku nechceme.
 2. Podle Zahrady na niti: Smíchejte ketotsuchi, akadamu, substrát na pokojové rostliny a zeolit v poměru 5:2:2:1. Onen substrát můžete získat přímo v původním květináči dané rostliny. Pak přidejte vodu a vytvořte blátivou, ne však moc řídkou hmotu.
  Podle Garden Gate Magazine: Smíchejte hotový zakoupený substrát na bonsaje a rašeliník v poměru 1:1.
  Podle Bonsai Empire: Smíchejte ketotsuchi, akadamu a rašeliník v blíže neurčeném poměru. Důležité je, aby směs měla nakonec správnou konzistenci.
 3.  Velmi opatrně vyjměte rostlinu z květináče a odstraňte substrát.
 4. Podle Zahrady na niti: Vlhký rašeliník vymačkejte a obalte s ním kořeny rostliny. Pokud nedrží, můžete jej opatrně omotat nití. Podle ostatních dvou návodů je rašeliník už zapracován v substrátu, tento krok se jich tedy netýká.
 5. Po malých kouscích na rašeliníkový útvar (či na holé kořeny) přidávejte substrátovou hmotu, dokud nevznikne koule.
 6. Mech navlhčete a obalte s ním kouli – zelenou stranou ven.
 7. Aby všechno drželo pohromadě, svážeme kokedamu nití či provázkem.

Čím se vyznačuje údržba kokedam? Zalévání je skoro jediný rozdíl

Jedna z prvních a nejdůležitějších otázek ohledně kokedamy – jak zalévat něco, co má po všech stranách zeleň? Ve skutečnosti to není nijak náročné, jen musíme vědět, jak často rostlina potřebuje zalévat a jak vlhký má být mech.

Kokedamy.cz radí: Kokedamu zaléváme tak, že ji postavíme do nádoby s odstátou vodou. Stačí pár minut nebo vteřin, než se mechový bal ponoří ke dnu a uniknou z něj bublinky. Příliš dlouhé máčení vyplavuje živiny. Kokedamu po vyjmutí necháme chvíli stát a pak ji vrátíme na místo.

Vlhkomilné rostliny takto „zaléváme” jednou týdně, svědčí jim i rosení. Nepřehánějte to, jinak koule zplesniví a kořenům hrozí hniloba. Kokedama potřebuje doplnit vláhu, pokud rostlina jeví příznaky vadnutí nebo pokud je mechový bal lehký a suchý.

Řasokoule: Nenáročná dekorace nejen do akvárií a jezírek

Jak kokedamu hnojit a kdy ji přesadit

Garden Beast stručně vysvětluje i další aspekty péče. Rostlině můžeme jednou do měsíce přilepšit trochou rozpustného hnojiva, které přidáme do zálivky. Pro řadu druhů je prospěšné i občasné prořezávání. Kokedama přežije ve stejném stavu klidně i pár let, záleží na kvalitě péče a rychlosti růstu. Pokud vidíte, že z mechu trčí kořeny, je čas vyrobit na rostlině novou kouli.

Oblíbené rostliny do kokedamy: Péče o konkrétní druhy

Velká část péče o kokedamu je individuálně určená druhem rostliny. Zde uvádíme v kostce pár důležitých zákonitostí péče o některé populární rostliny, jak jsou psány na AbecedaZahrady.Dama.cz:

Kokedama ficus:

 • světlo rozptýlené, ne přímé
 • zalévat teplou vodou
 • nepřemokřovat

Péče o pokojové rostliny v zimě. Co musíme dělat jinak?

Kokedama kapradina:

 • vyberte jeden z odolných druhů
 • potřebuje vlhký vzduch – rosit
 • v zimě nutně přenést do chladu

Kokedama monstera:

 • je plazivá, výhony můžete řezat nebo nějak upevnit
 • potřebuje vlhký vzduch
 • potřebuje teplejší prostředí
 • snese sucho, ale nenechte kouli úplně vyschnout

Kokedama citrus:

 • dostatek světla
 • zalévat často
 • na zimu odnést do chladu – okolo 10° C

Kokedama aloe:

 • sukulent – potřebuje propustný substrát
 • zaléváme jen mírně
 • na zimu odnést do chladu – okolo 10° C

Kokedama orchidej:

 • zálivka klasicky jednou týdně
 • orchidejím prospívá časté hnojení
 • potřebuje stát na světle, ne však na přímém slunci
 • potřebuje vlhkost vzduchu ideálně přes 60%

5/5 - (2 votes)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*