Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Je dobré práskat s klouby? Hloupý zlozvyk nebo to skutečně pomáhá

Redakce

Redakce

23. 10. 2014

Hlasité prásknutí kloubů při ohnutí nebo zatáhnutí zní děsivě, zatímco těm kdo je produkují, jsou příjemné. Práskání s klouby odblokují klouby a přinášejí kloubům a šlachám úlevu.

Co tvoří zvuky

Většina lidí věří, že prásknutí kloubů je známkou jejich nemoci a budoucí nepohyblivosti. Ve skutečnosti to není vůbec nebezpečné, nepříjemné práskavé zvuky způsobuje vakuum. Při velmi prudkém pohybu se spojené plochy uvnitř kloubu oddálí, v kloubu vznikne vakuum a podtlak. Nebezpečí vzniku zdravotních komplikací hrozí u lidí, kteří sami způsobují lupání mnohokrát za den. Kromě toho, že se jedná o nepříjemný zlozvyk, hrozí velké riziko poškození měkké části kloubního pouzdra.

Víte, že přílišná pružnost a uvolněnost kloubů při práskání je jedním z následků boreliózy.

Borelióza: Následky nemoci postihují i domácí mazlíčky!

Riziko opotřebení

Někdy se může stát, že se pevné pouzdro a šlachy uvolní, čímž se zvýší rozsah pohybu zejména drobných kloubů ruky a prstů. Následně může dojít k opotřebení kloubů. Deformace působí křupavý zvuk u menisků na kolenou. Artrózou postižené klouby či přetěžované klouby po úrazu se projevují nejen bolestivostí a otoky, ale také deformací, křupáním a lupáním.

Napravování kloubů je vhodné svěřit odborníkům

Napravování kostí a kloubů se zabývá chiropraxe. Její zakladatel D. D. Palmer vycházel z předpokladu, že vychýlení jakékoliv části kostry může vést k tlaku na nervy, které představují kanálky komunikace celého těla. Tlaky a tahy na klouby dokáží odstranit potíže a bolest nejen na postiženém místě, ale i na jiných částech těla. Není doporučováno to zkoušet sami, na správnou manipulaci nestačí síla a kromě toho si můžeme ublížit. Je vhodné se svěřit do rukou odborníků.

Chiropraktici nechávají po jakýchkoli manipulacích s klouby a páteří pacienty asi půl hodiny odpočívat v klidu. To proto, aby se uvolněný kloub nepoškodil nevhodným pohybem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Je dobré práskat s klouby? Hloupý zlozvyk nebo to skutečně pomáhá