Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Je polykání žvýkačky bezpečné? Sledujte, co se děje ve vašem těle

Adéla Lišková

Adéla Lišková

11. 6. 2016

Jednou z pouček, které si z dětství jistě pamatujete, je, že žvýkačku v žádném případě nemůžete spolknout. Mohla by vám totiž zalepit střeva, ucpat trávicí systém a podobně. Možná jste jí také někdy spolkli, ale nic podobného se nestalo. Co se tedy při spolknutí žvýkačky skutečně děje?

Pokud se vám párkrát stalo, že jste žvýkačku omylem spolkli, a žádné tragické scénáře se nekonaly, nejspíš jste nabyli dojmu, že vám to vlastně nemůže ublížit a vaši rodiče kdysi tedy jen malovali čerta na zeď. Možná však trochu pravdu měli.

Je polykání žvýkaček nebezpečné?

Ve světě najdete pár desítek lidí, kterým se z polykání žvýkaček v těle vytvořila lepivá koule, jež zamezovala správné funkci určitých orgánů. V některých případech je dokonce ohrožovala na životě a lékaři ji museli vyoperovat. Ovšem nutno dodat, že dotyční většinou polykali několik žvýkaček denně.

Polykání žvýkaček ve větším množství skutečně může být nebezpečné. Jednou z jejích složek je totiž butylový kaučuk, jehož polymery nejsou schopné rozložit trávicí enzymy ve slinách ani kyseliny v žaludku. Další složky žvýkačky – jako jsou sacharidy či oleje – by žaludek strávil bez problému, ovšem díky polymerům kaučuku cestuje žvýkačka vaším tělem po celou dobu v prakticky stejném stavu, v jakém ji spolknete.

Jedna žvýkačka vás nezabije

Není však pravda, že pokud žvýkačku spolknete, zůstane ve vašem těle několik let, nebo dokonce až do smrti. Zůstává tam pouze den nebo dva. Ostatně existuje spousta potravin, kterými se běžně stravujeme i přesto, že je tělo nedokáže zcela rozložit – například kukuřice. Nestrávené zbytky prostě vyjdou ven normální cestou. S lepivými žvýkačkami může nastat problém tehdy, pokud byste jich spolykali několik v kratší době. Pak by totiž mohli vytvořit onu nebezpečnou kouli, která by někde mohla překážet.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Je polykání žvýkačky bezpečné? Sledujte, co se děje ve vašem těle