Menu
WomanOnly
Cvičení

Jóga v těhotenství? Jedno z nejvhodnějších cvičení!

Redakce

Redakce

15. 6. 2014

Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období ženy. Je to ale také doba velmi náročná pro ženino tělo, které prochází změnami a je vystaveno velké fyzické zátěži. Proto je nezbytné i tak dodržovat nějaké rituály, zvyky a věnujete-li se nějakému sportu, je dobré pokračovat v pravidelnosti i během těhotenství. A jóga je pro těhotné téměř ideální pohyb. 

Jóga – pomocník v těhotenství

Na začátek těhotenství tělo přirozeně reaguje a snaží se přivádět pozornost ženy k vnitřním prožitkům. Jóga může být jedním z pomocníků, jehož prostřednictvím můžete navázat kontakt s plodem uvnitř vašeho těla. Také může být přípravou na porod a mateřství.

V těhotenství jsou prožitky a vnímání úplně jiné než obvykle. Jóga během těhotenství dává ženě prostor očistit se psychicky a uvolnit veškeré napětí. Každodenním cvičením jógy si žena ulehčuje a vyrovnává se s nastávajícími změnami, podporuje svou jistotu a důvěru sama v sebe, ve svůj vlastní rozvoj.

Cvičení pro těhotné: jak se udržet v kondici?

Je to cesta, jak si v průběhu těhotenství udržet kondici a zdraví. Díky vybraným ásánám, meditačním technikám a dechovým cvičením se může žena dobře připravit na porod a náročné období s ním spojené. Naučí se uvolnit, vytvořit prostor ve svém těle, pracovat s energií a najít svůj vnitřní klid, tolik potřebný pro další život.

Jógové praxe v období těhotenství

V těhotenství může začít s jógou i úplný začátečník. Je to jeden z nejvhodnějších způsobů, jak se v této době hýbat. Není jediný důvod proč necvičit, jedině zdravotní stav, ke kterému by se měl vyjádřit váš lékař.

I jako začátečník hned zjistíte, že díky těhotenství je Vaše tělo vnímavější a přirozeně reagující. Musíte se seznámit s pozicemi vhodnými a speciálně sestavenými pro maminky, dokážete se v nich přirozeně uvolnit a prožívat je. Naučíte se ovládat svůj dech, zklidnění a meditaci. Všechny tyto  dovednosti využijete a budete potřebovat v posledním trimestru a při porodu. Jóga vám pomůže zvládnout celý proces s větší jistotou a klidem.

Styly jógy

Co se týče stylů praktikovaných v těhotenství, doporučuje se co nejdříve upustit od  dynamické  jógy a věnovat se pomalejším stylům jako je Iyengar či hatha jóga. Obzvláště Iyengar jóga je velmi dobrou volbou pro praktikování v těhotenství. Je pomalá, má delší vydrže, používá pomůcky, které mohou pomoci udržet pozice. Iyengar jóga má ve svém systému speciální cviky, které jsou zaměřené na problematiku ženyv období menstruace a těhotenství.

Nemusíte se tedy ničeho bát, jóga vám neublíží, naopak pomůže  vaše tělo a všechny nadcházející změny lépe zvládnout.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jóga v těhotenství? Jedno z nejvhodnějších cvičení!