Menu
WomanOnly
Přátelství

Jsou vaši kolegové k nesnesení? Víme, jak vztahy v práci zlepšit

Tereza Szkatulová

Tereza Szkatulová

16. 4. 2013

I v sebelepší práci se najdou. Jedna kolegyně je hysterická, druhá pro jistotu za celý den neudělá nic.  Donuťte šéfa vyměnit slabé články sužující každodenní pobyt v kanceláři. Přinášíme jednoduché tipy jak bez krvavého boje zvítězit.

Já už dál nemůžu…

Kolegyně, která šestkrát za den brečí, že je toho na ni moc a v návalu stresu tak nestíhá koupit partnerovi dárek, je v době uzávěrky nejméně vhodnou kancelářskou společností. Možnosti máte pouze dvě, budete přítelkyní, která vyslechne každé její slovo, avšak až po jasné domluvě, že po práci na skleničce, nebo se stanete tím, co sama nenávidíte.

Zahltíte ji svými, do práce stejně se nehodícími, zbytečnostmi o soukromém životě, který ani u vás není žádné peříčko. V prvním případě kolegyně ocení vaši starostlivost, a váš vztah tak jedině posílí. V druhém případě nastane v kanceláři hrobové ticho bez zbytečných emocí. Rozhodně ale kolegyni nepomlouvejte. Vše se jednou může obrátit proti vám.

Kočičko, ty si ale hezoučká

Kolega, jehož ústa chrlí neustále kvanta sexuálních narážek a úlisných poznámek, není nic příjemného. I přesto je ale nutné nenechat se vyvést z rovnováhy. Nebuďte objetí jeho nemístných řečiček a braňte se. Je jasné, že sklopit hlavu a nechat se ponižovat nezabírá, proto přijďte se silnou strategií obrany.

Stejně jako slovně útočí on na vás, zaútočte vy na něj a smeťte jeho fráze ze stolu. Nepoužívejte ale vulgarismy, nebuďte hrubá, a nesnižujte se tak na jeho úroveň, zkrátka buďte pohotová a použijte jeho oplzlosti proti němu. Slovní obraty ukážou vaši sílu, útočník pak skloní hlavu a rychle uteče o dům dál.

Tip! Inspiraci pro strategii slovní války hledejte například v knize Velká kniha umění slovní sebeobrany (nakladatelství Grada).

Dnešní povinnosti? Žádné

Nechodí do práce včas. Když už dorazí, uvaří si kafe a zahájí směnu dávkou nicnedělání. Těsně před prezentací projektu se vás zeptá, co že je na něm vlastně důležité, a sklidí tak stejný úspěch jako vy, která nad přípravou probděla noci. Po slíznutí smetany spokojeně odchází.

Za prvé nežalujte. Donášet se nevyplatí ani mezi spolupracovníky, natož u šéfa. Jediný, kdo v jeho očích rázem klesne, budete vy. Vyžádejte si proto projekt, který musíte zpracovat sama. Pracujte na dvě stě procent a výsledek předveďte v plné parádě. Kolega, který při prezentaci bude bez vaší pomoci tápat, stane zaručeně šéfovi v hledáčku. Sama uvidíte, jestli je nakonec schopným spolupracovníkem, nebo díky své neschopnosti musí dát firmě sbohem.

Jistě, pane šéf…

Nejhorší odrůda, šplhouni. Každé jejich slovo, nebo rozmluva se šéfem je plná úslužných frází a lichotek. V praxi je ale jejich výkon natolik zoufalý, že poklonky zůstávají jejich jedinou zbraní. Je potřeba vyčkávat. Jejich neschopnosti si všimnou zanedlouho. Vždyť jen hlupák by neprokouknul jejich taktiku. Uspořádejte třeba večeři pro kolegy a šéfa, cestu k odhalení tím jednoznačně velmi zkrátíte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jsou vaši kolegové k nesnesení? Víme, jak vztahy v práci zlepšit