Menu
WomanOnly
Historie módy

Vývoj spodního prádla. Kalhotky, jak šel čas…

Alena Zelová

Alena Zelová

16. 4. 2014

Dnes už kalhotky patří mezi nezbytnou součást dámského šatníku. Ale kdy došlo k tomu přelomu, kdy začaly ženy běžně používat kalhotky?

Jak vznikaly dámské kalhotky?

Dnešní klasické dámské kalhotky se začaly používat teprve nedávno, jsou tedy velmi mladé. Co ženy nosily dříve?

Nic. Ženy nosily dlouhé a vrstvené šaty, pod kterými měly ještě spodničky, takže kalhotky více méně ani nepotřebovaly. V 16. století se začínají používat sametové, hedvábné nebo lněné kalhoty s delší nohavičkou. Avšak tyto kalhoty užívali muži nebo starší ženy, aby jim nebyla zima. Pro mladé ženy takové kalhoty byly nepřípustné. V 19. stol. se objevují biedermeierovské kalhoty, které však nosily hlavně děti.

Velký přelom znamená 19. století. V módě jsou krinolíny. (Krinolína označuje silně naškrobenou spodničku nebo sukni s ocelovou konstrukcí, která tvarovala šaty – sukni). Dokážeme si tedy představit, když se žena předklonila, posadila… sukně šla nahoru a žena tím hodně odhalila. Proto se začínají objevovat „útlé pouzdrové šaty“ ke kolenům, které se pod tyto šaty oblékaly.

Kalhotky, které dnes používáme, vznikají v 30. letech 20. stol. Nosí je však převážně jen děti. Ženy tyto kalhotky začínají běžně nosit až před válkou. Důvodem je také to, že sukně už se nevrství a jejich délka se zkracuje.

V roce 1949 se o velký poprask zasloužila americká tenistka Gussie Moran, která při Wimbledonu měla na sobě jen krátkou bílou sukýnku, spod které vykukovaly kalhotky, do té doby něco neslýchaného, dnes běžná věc.

Kalhotky dnes

Dnes kalhotky patří mezi základ. Ženy vlastní hned několik kusů, různých střihů a z různých materiálů. Nejčastěji jsou bavlněné, saténové, krajkové, hedvábné…

Klasické kalhotky – pokrývají celé pozadí a jsou až k pasu nebo pupíku

Bederní (hipster) – sahají k bedrům, spodní část je obdobná jako u klasických kalhotek. Mohou mít i nohavičku

Bikiny – nejrozšířenější a nejvíce používané

Boyshorts – napodobují pánské boxerky

Tanga – jsou podobné klasickým kalhotkám, ale mezi hýžděmi má proužek látky nebo šňůrku

Thonga – stejná jako tanga, ale oproti tangům jsou k bedrům

G- stringa – miniaturní kalhotky z tenkých šňůrek, pásků látky

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vývoj spodního prádla. Kalhotky, jak šel čas…