Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Kam budeme moci v létě vycestovat?

Situace s cestováním není v současné době úplně příznivá. Přesto se Češi cestování příliš nebojí. Do kterých zemí se budeme moci v létě podívat?

Cestování za hranice bude letos pravděpodobně složitější než před koronakrizí. Přesto se ale Česká republika snaží svým občanů co možná nejvíce zpříjemnit letní dovolené a vyjednat koridory například do Chorvatska a našich sousedních zemí. Češi se cestování nebojí a mnozí se chystají letní dovolenou strávit za hranicemi a u moře. Než se ale do některé země vypravíte, vždy si nejdříve pročtěte informace, zda vás do země vpustí, za jakých podmínek a jaká pravidla budete muset dodržovat. Určitě neopomínejte ani cestovní pojištění a nejlépe si přímo na pojišťovně zjistěte, zda vás jsou schopni do vámi vybrané země pojistit právě například z důvodu vysoké míry výskytu nemoci covid-19.

Kam se může cestovat?

Už dnes můžeme jít na výlet například do sousedního Rakouska. Dovolená na Slovensku je také témeř na dosah a k moři budeme moci jet třeba do oblíbeného Chorvatska.

Slovensko

Slovensko jako náš někdejší federální partner je co do vstupu na své území pořád velmi přísné. A to i přesto, že čísla nakažených jsou jedny z nejlepších v Evropě. Prozatím mohou na Slovensko přijet pouze rodinní příslušníci a občané s trvalým pobytem na Slovensku. Výjimku mají také pendleři, kteří se prokáží nejdéle tři dny starým negativním testem. O otevření hranic pro účely dovolené bez nutnosti testu nebo 14denní karantény by se mělo rozhodnout do poloviny června. Doufejme tedy, že vše půjde dobře a my se budeme moci podívat například do Tater či k některé z oblíbených vodních přehrad a nádrží. Nyní si tam můžete zajet alespoň na krátký výlet, vrátit se ale musíte do 48 hodin.

Rakousko

Rakousko už z části své hranice otevřelo a i my si do této země můžeme udělat výlet. Podmínkou však zůstává maximálně 4 dny starý negativní test. Podobně jako v případě Slovenska se již jedná o otevření hranic pro dovolenkáře bez nutnosti absolvovat karanténu nebo si platit test. Doufejme tedy, že se k našim jižním sousedům budeme moci podívat co nejdříve a strávit alespoň pár dnů v nádherné přírodě rakouských Alp.

Slovinsko

Slovinsko před pár dny jako první země vyhlásilo konec boje s koronavirem. Tato brána na Balkán otevřela své hranice všem, kteří si chtějí užít její nádhernou přírodu a vše, co nabízí. Nemusíte podstoupit ani povinnou karanténu, ani se prokázat negativním testem. Ovšem pokud máte zjevné příznaky onemocnění, nemusí vás do země vpustit. Je se však nutné prokázat dokladem, že máte zabezpečené ubytování na Slovinsku.

Chorvatsko

Chorvatsko lze navštívit bez povinnosti testu i karantény. Podmínkou bude pouze prokázání se dokladem, že do země cestujete za účelem hospodářské činnosti, například právě dovolené. Takovým dokladem může být doklad o zajištěném ubytování v hotelu, v apartmánu či jiném ubytovacím zařízení. Počítejte ale se zdržením na hranicích, kde mohou být prováděny namátkové kontroly a také vyplnění dotazníku, kde uvedete své kontaktní údaje a místo pobytu.

S otevřením hranic pro turisty počítá od července například i Řecko, Kypr nebo Kanárské ostrovy. Je tedy možné, že zažijeme klidné léto strávené buď v Česku, nebo u našich nejbližších sousedů. A neodložíme ani roušky, které pravděpodobně budou stále nutné minimálně v dopravních prostředcích a některých vnitřních prostorech, stejně jako rozestupy. Možná jste již viděli, jakým způsobem tento problém vyřešili například ve Španělsku nebo na oblíbeném řeckém ostrově Santorini – každé místo na pláži je vyznačeno tak, aby byl dodržen rozestup 2 metrů. Někdy to nevypadá zrovna lákavě, ale aspoň se na pláži nebudete tlačit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kam budeme moci v létě vycestovat?