Menu
WomanOnly
Domácnost

Kde koupit dálniční známku? Čas máte do konce ledna

Redakce

Redakce

22. 1. 2014

A máme tu další rok a ten přináší nejenom nová překvapení a šance na úspěch, ale především další výdaje. Pokud se chystáte i v roce 2014 jezdit po naší staré a na některých místech vytřepané dálnici, pak vám nezbude nic jiného, než vytáhnout peněženku a koupit novou dálniční známku.

Benzínové pumpy

Pořídit si ji můžete hned na několika místech. Snad nejběžnějším prodejním místem jsou benzínové pumpy. Takže, když si vzpomenete těsně před placeným úsekem dálnice či rychlostní komunikace, není to žádné problém, jelikož po České republice naleznete téměř 7 000 benzínových stanic a to opravdu není málo. Tímto číslem, mimo jiné, dosahujeme nejvyššího počtu čerpacích stanic v celé Střední Evropě.

Česká pošta

Někteří z nás si však připravují všechno předem a chtějí být vybaveni dálniční známkou již před příjezdem na placené úseky. I pro ně jsou tu možnosti. Tak například mohou zavítat na jednu z mnoha poboček České pošty. Jelikož tuto instituci najdeme v každém větším, nebo někdy dokonce i menším městě, není vůbec složité zakoupit kupón ještě před samotnou cestou.

Cash point

Pokud však neradi chodíte na poštu, ať už proto, že je v ní stálý nával, nebo proto, že je vám prostě tato budova nesympatická, můžete využít tzv. cash point. Jedná se o směnárnu, kde je možné zakoupit dálniční známky nejen pro Českou republiku, ale také pro cesty na Slovensko, do Rakouska či Švýcarska. A zde si dokonce můžete vybrat možnost, kdy je vám známka zaslána až domů, samozřejmě s příplatkem za poštovné a balné.

ABA či Žlutý anděl

Jestliže vás ani tato možnost koupě známky neoslovila, pak navštivte jednu z prodejen ABA , asistenční službu Žlutý Anděl či jiná místa, která jsou příslušně označena. A víte, co je při koupi dálničních kuponů nejlepší? Že nemusíte sledovat akční nabídky a slevy a ať už si vyberete kterékoliv prodejní místo, vždy bude cena za známku stejná. Takže, ať už koupíte kdekoliv, nebudete nadávat, že jinde byla levnější. Vždy vás totiž desetidenní známka pro automobil do 3, 5 t vyjde na 310 korun, měsíční na 440 korun a za roční vaše úspory ubudou o 1500 korun.

Vy však stále nálepku nemáte? Pak to nevadí, protože známka z roku 2013 platí až do konce ledna roku 2014. Takže stále máte ještě nějaký čas, než si ji opatříte. Nutno však dodat, že za další dva roky už třeba ani tuto známku shánět nebudete. Ne proto, že by se za využívání rychlostních komunikací nemělo už platit, ale proto, že se plánuje zavedení kamerového systému, který rozpozná značky jednotlivých aut.

Systém založený na kamerovém systému již nalezneme v Maďarsku. Funguje to tak, že před vjezdem na tuto dálnici si zaplatíte tzv. mýtné, které se vztahuje k uvedené espézetce a pak už můžete plně využívat maďarské dálnice. Podle předpokladů by tento systém měl ušetřit peníze, jelikož se již nebudou muset tisknout kupony. Avšak z počátku bude nutné zainvestovat do kamerové technologie, která není nejlevnější.

Jak to tedy vypadá, měli bychom si více užívat tištěných kuponů, protože od roku 2016 je už třeba také nikdy neuvidíme. Proto si jeden uschovejte, ať za několik let můžete vnoučkovi říct, že se tato nálepka kdysi lepila na přední sklo auta. Nejspíš se bude udivovat, proč jste si nezaplatili za užívání dálnic jednoduše přes internet nebo mobilní telefon.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kde koupit dálniční známku? Čas máte do konce ledna