Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Kdy vysadit antikoncepci před otěhotněním? Stačí krátká doba

Adéla Beranová

Adéla Beranová

28. 6. 2014

Hormonální antikoncepci užívá v Česku necelá polovina žen. Podle odborných informací by užívání moderních hormonálních pilulek nemělo mít negativní vliv na probíhající těhotenství. V případě, že ale těhotenství plánujete, vysaďte pilulky včas.

Když otěhotníte neplánovaně…

Hormonální antikoncepce brání uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulaci), díky čemuž je její účiněk vysoce efektivní. I přesto je při užívání těchto pilulek možné otěhotně, byť je výskyt těchto případů velmi ojedinělí. „Většinou se to stane kvůli chybě v užívání tablet. Může k tomu ale přispět i průjmové onemocnění či zvracení v době požití pilulky,“ vyjmenovává lékař Richard Sabol z kliniky Zámeček Malvazinky.

V případě, že žena během užívání hormonální antikoncepce otěhotní, je nutné ji ihned vysadit.

Kdy je po vysazení antikoncepce vhodné otěhotnět?

Pokud se ale na těhotenství připravujete a není tedy neplánované, je potřeba vysadit pilulku už předtím, než se začnete o miminko snažit. Doba návratu plodnosti je navíc u většiny druhů hormonální antikoncepce celkem krátká. Dalo by se říct, že první menstruační cyklus od vysazení hormonální antikoncepce, ve kterém u ženy proběhne ovulace, je ten, ve kterém může spontánně a bez rizika otěhotnět.

„U některých typů hormonální antikoncepce může být nástup plodnosti opožděn o šest až osmnáct měsíců, ale to neplatí pro běžné preparáty jako jsou pilulky nebo nitroděložní tělíska. Jedná se o takzvané depotní injekční preparáty, které obsahuje pouze jeden z typů pohlavních hormonů – gestageny,“ vysvětluje Sabol.

Odbornou pomoc je vhodné vyhledat, pokud se vám nepovede počít ani po roce snažení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kdy vysadit antikoncepci před otěhotněním? Stačí krátká doba