Menu
WomanOnly
Sex

Jak vypadá nitroděložní tělísko a je lepší hormonální, nebo nehormonální?

Nitroděložní tělísko se řadí k nejspolehlivějším antikoncepčním metodám. Přesto z něj má řada žen strach, jelikož je opředeno mnoha mýty a nejasnostmi. Jak nitroděložní tělísko vlastně funguje? Jak se zavádí a vyjímá? Mohou si ho nechat aplikovat ženy, které prodělaly trombózu? A které nitroděložní tělísko je lepší – hormonální, nebo nehormonální?

Co je nitroděložní tělísko?

Nitroděložní tělísko je antikoncepční prostředek, který měří několik centimetrů a nejčastěji má tvar písmene T. Zavádí se do dělohy a krom toho, že zabraňuje početí, má také řadu dalších přínosů. Z hlediska spolehlivosti je nitroděložní tělísko přirovnáváno k ženské sterilizaci, která zabraňuje těhotenství z 99,5 procent.

Nitroděložní tělísko je vhodné především pro ženy, které v příštích několika letech neplánují otěhotnět a zároveň nechtějí myslet na pravidelné užívání antikoncepčních pilulek. Tělísko je však možné kdykoliv vyndat a k obnově plodnosti poté dojde prakticky ihned.

Jaké jsou největší výhody nitroděložního tělíska?

  • jedná se o velmi spolehlivou antikoncepční metodu
  • žena je proti početí chráněna stále, aniž by musela pravidelně užívat pilulky apod.
  • lze si vybrat mezi hormonální a nehormonální verzí
  • bývá velmi dobře snášeno
  • snadno se zavádí i vyjímá
  • k obnově plodnosti dochází hned po vyjmutí
  • zavádí se na 3 až 5 let
  • je cenově výhodné (3 000 až 6 500 Kč)

Antikoncepční kroužek. Víte, jak se používá nejoblíbenější novinka?

A co lze naopak zařadit mezi nevýhody?

  • může způsobit delší a silnější menstruaci
  • může rozhodit menstruační cyklus (do 6 měsíců od zavedení se však zpravidla ustálí)
  • výjimečně se může zlomit nebo vypadnout
  • nechrání před sexuálně přenosnými chorobami

Nitroděložní tělísko může být hormonální i nehormonální. Některá tělíska se částečně vyrábějí z kovů jako měď, stříbro či zlato, odtud také označení „stříbrné nehormonální tělísko“ a podobně.

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko připravené na aplikaci, Zdroj: Shutterstock

Nejčastější mýty o nitroděložních tělískách

S nitroděložními tělísky se pojí mnoho mýtů, které od této pohodlné a spolehlivé antikoncepční metody řadu žen odrazují. Oč se například jedná?

Mýtus č. 1: Nitroděložní tělísko není vhodné pro ženy, které ještě nerodily

To, zda již žena rodila, není z hlediska zavedení tělíska důležité. Existují tělíska, která jsou dle gynekologů pro ženy, které ještě nerodily, vhodnější. Určitě to však neznamená, že by nitroděložní tělíska byla určena jen ženám po porodu.

Mýtus č. 2: Nitroděložní tělísko je nevhodné pro ženy, které prodělaly trombózu

Ani toto tvrzení není pravdivé. Nitroděložní tělísko si mohou nechat aplikovat i ženy, které prodělaly trombózu nebo mají problém se srážlivostí krve. Je však nutné o tom lékaře informovat, aby doporučil to nejvhodnější řešení. Podrobněji se trombózou v souvislosti s nitroděložním tělískem zabýváme níže v tomto článku.

Mýtus č. 3: Zavádění nitroděložního tělíska je bolestivé

Aplikace tělíska nebolí, některým ženám však může být nepříjemná. Bolesti, nikoliv však silné, se mohou objevit bezprostředně po zavedení, do několika hodin však zpravidla odezní.

Hormonální vs. nehormonální nitroděložní tělísko

Pokud se žena rozhodne nitroděložní tělísko vyzkoušet, může si vybrat mezi hormonální a nehormonální variantou. Každá z nich funguje trochu jinak a jejich vhodnost je nutné konzultovat s gynekologem, který zná zdravotní stav. Nehormonální či vybrané typy hormonálních tělísek mohou být například pro ženy, které dosud nerodily, vhodnější.

Hormonální nitroděložní tělísko chrání před početím tak, že zabraňuje spermiím projít do dělohy díky hlenu. Konzistence tohoto hlenu se zvyšuje právě díky hormonům, které tímto způsobem vytvářejí účinnou bariéru, a to nejen pro spermie, ale i pro bakterie, které by mohly způsobit zánět. Nitroděložní tělísko je tělem zároveň vnímáno jako cizorodé těleso, proto se kolem něj tvoří bílé krvinky. Ty zlikvidují spermie, kterým by se náhodou podařilo do dělohy proniknout. Díky hormonům také nedochází k růstu děložní sliznice, tudíž by se zde potenciálně oplodněné vajíčko nemělo šanci uhnízdit. Z tohoto důvodu také žena nemenstruuje či krvácí jen velmi slabě.

Nehormonální nitroděložní tělísko žádné hormony neobsahuje a početí tedy zabraňuje díky bílým krvinkám, které se kolem něj tvoří a zabíjejí spermie. Schopnost zabránit oplodnění je navíc podpořena kovy, které jsou pro spermie toxické. Vzhledem k absenci hormonů žena není chráněna před bakteriemi, jež mohou způsobit zánět dělohy nebo vaječníků, také může docházet k prodloužení menstruačního krvácení. Velkou výhodou je cena, která je u této antikoncepční metody úplně nejnižší.

Hormonální i nehormonální tělísko představuje spolehlivou metodu antikoncepce. Mezi hlavní rozdíly mezi těmito dvěma variantami patří absence menstruačního krvácení u hormonálního tělíska a naopak možnost prodloužení krvácení u tělíska nehormonálního. Dále je to skutečnost, že hormonální tělísko na rozdíl od tělíska nehormonálního chrání před záněty dělohy a vaječníků. Hormonální tělíska však nejsou kvůli obsahu hormonů vhodná pro všechny ženy.

Žena otěhotněla navzdory nitroděložnímu tělísku. Největší překvapení jí čekalo po porodu

Nitroděložní tělísko a riziko trombózy

I ženy, které prodělaly trombózu nebo plicní embolii, si mohou bez obav nechat zavést nehormonální či hormonální nitroděložní tělísko. Je dokonce pravděpodobné, že jej lékař doporučí jako jednu z vhodných antikoncepčních metod.

Trombózu či embolii mohou vyvolat estrogeny, které jsou obsaženy ve většině antikoncepčních pilulek. Po jejichž užití se tyto hormony dostávají do krevního oběhu. Hormonální tělíska buď estrogeny neobsahují, nebo je obsahují jen v malém množství, navíc působí pouze lokálně a do krevního oběhu se tedy téměř nedostávají.

Jaké nitroděložní tělísko je nejlepší?

Aktuálně je výběr nitroděložních tělísek poměrně široký a prohlásit jen jedno jediné za nejlepší bohužel nelze. Krom toho, že existují tělíska hormonální, nehormonální, měděná, stříbrná a zlatá, lze volit také mezi různými značkami. Jednotlivá nitroděložní tělíska se liší cenou, dobou funkčnosti a také dalšími parametry.

Kromě toho mohou být některá z nich vhodnější pro ženy, které zatím nerodily, či pro ženy, jež prodělaly trombózu nebo embolii. S výběrem nejlepšího nitroděložního tělíska pomůže lékař, který je seznámen se zdravotním stavem pacientky.

Pravda o hormonální antikoncepci. Jsou lepší pilulky nebo nitroděložní tělísko?

Zavedení nitroděložního tělíska

Zavedení nitroděložního tělíska představuje rychlý, nekomplikovaný ambulantní zákrok, který provádí gynekolog během návštěvy jeho ordinace. Aplikace probíhá během menstruace, aby bylo jisté, že žena není těhotná. Zároveň je při menstruaci kanál děložního hrdla prostupnější, což zavedení tělíska usnadňuje.

Před zavedením nitroděložního tělíska by se měl lékař pacientky zeptat, zda:

  • prodělala mozkovou mrtvici nebo infarkt
  • vysoký krevní tlak
  • trpí vrozeným srdečním onemocněním
  • má problémy se srážlivostí krve / bere léky snižující srážlivost krve
  • trpí migrénami
  • aktuálně kojí nebo nedávno rodila

Aplikace nitroděložního tělíska nebolí, po zavedení se však může objevit lehké špinění nebo slabá bolest v podbřišku. Rovněž někdy dochází ke změnám v menstruačním cyklu, do půl roku se však cyklus ustálí. U hormonálních nitroděložních tělísek často krvácení zcela vymizí.

Zhruba po měsíci od zavedení tělíska se žena dostaví na kontrolu, zda je vše v pořádku. Po dobu hojení (cca 4 týdny) se nesmí používat tampony a nutná je rovněž sexuální abstinence.

Sterilizace ženy jako účinný a ekologický způsob antikoncepce. Jak a kdy se provádí?

Zlomené nitroděložní tělísko a další komplikace

Po aplikaci tělíska zřídkakdy dochází ke zdravotním komplikacím. Mohou se však objevit horečky, silné bolesti v oblasti pánve nebo silné krvácení. O každém z těchto symptomů je nutné informovat gynekologa, který doporučí další postup.

Výjimečně se také může stát, že se nitroděložní tělísko zlomí a část vypadne. Pokud část tělíska zůstane v děloze, bude s největší pravděpodobností nutné podstoupit krátký chirurgický zákrok. Přesné informace však v takovém případě sdělí lékař.

Vyjmutí nitroděložního tělíska

Vyjmutí nitroděložního tělíska se stejně jako jeho zavádění provádí ambulantně v gynekologické ordinaci. Zpravidla se tělísko vyndavá za 3 až 5 let po zavedení, lze ho však vyjmout i dříve, než bylo původně plánováno.

Cena nitroděložního tělíska

Ceny nitroděložních tělísek se v závislosti na značce a variantě (hormonální / nehormonální) pohybují v rozmezí 3 000 až 6 500 korun. Vzhledem k tomu, že tělísko funguje po dobu tří až pěti let, se jedná o cenově výhodný druh antikoncepce.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vypadá nitroděložní tělísko a je lepší hormonální, nebo nehormonální?