Menu
WomanOnly
Sex

Antikoncepční kroužek. Víte, jak se používá nejoblíbenější novinka?

Redakce

Redakce

10. 10. 2017

Možná už jste o něm slyšely, možná ještě ne. Každopádně ženy si v poslední době velice oblíbily nový způsob antikoncepce – antikoncepční kroužek. Díky nízkým dávkám hormonů, které působí lokálně přímo v pochvě se významně snižují negativní rizika spojená s užíváním hormonální antikoncepce. Navíc nemusíte myslet každý den na pilulku a cena se pilulkám vyrovná.

Vaginální kroužek

Čím dál tím oblíbenější antikoncepcí je vaginální kroužek. Ačkoliv se zavádí do pochvy, jedná se kombinovanou metodu hormonální antikoncepce. Tato nová metoda si postupně získává dosud nedůvěřivé ženy zvyklé po dvě generace na pilulky.

Plicní embolie – naučte se rozpoznat příznaky „plicního infarktu“

Antikoncepční kroužek – zavádění

Vaginální kroužek, který si žena jednou měsíčně zavádí do pochvy a po třech týdnech jej vyjme, čtvrtý týden zůstává vyhrazen „menstruaci“. Přirozená anatomie pochvy umožňuje pevné uschování kroužku uvnitř, tedy nehrozí, že by kroužek „vypadnul“ nebo byl partnerem pociťován při sexuálním styku.

Je kroužek nehormonální antikoncepce?

Z kroužku se uvolňují hormony, které blokují ovulaci, mění sílu děložní sliznice a hustotu hlenu na děložním hrdle. Oproti klasické hormonální antikoncepci v podobě pilulek obsahuje vaginální kroužek mnohem méně hormonů. Hormony působí pouze lokálně. Tím se významně snižují rizika spojená s užíváním hormonální antikoncepce (zejména riziko žilní trombózy či plicní embolie).

Pravda o hormonální antikoncepci. Jsou lepší pilulky nebo nitroděložní tělísko?

Antikoncepční kroužek – spolehlivost

Jedná se o velmi spolehlivou metodu. Její spolehlivost je vyšší než u pilulek, protože odpadají tolik časté chyby uživatelek.

Pro koho je antikoncepční kroužek vhodný?

Je vhodná pro ženy, které tablety zapomínají nebo mají trávicí obtíže při jejich užívání (nevolnost, zvracení). Ideální je pro ženy v dlouhodobém partnerském vztahu, který je monogamní a je tedy sníženo riziko přenosu pohlavní choroby. Pokud má žena nestálý sexuální život s potenciálně rizikovým partnerem, což je na začátku vztahu prakticky každý, je vhodné hormonální antikoncepci kombinovat s kondomem.

Pro koho je antikoncepční kroužek nevhodný?

Tato metoda není vhodná pro ženy se sníženými jaterními funkcemi, s neléčenou či nekompenzovanou hypertenzí, vysokým krevním tlakem. Současně pokud někdo z vašich příbuzných zemřel na choroby oběhového systému, například embolii, je třeba se o užívání poradit s lékařem.

Mužská antikoncepční pilulka se vyvíjí už padesát let. Dočkáme se jí v blízké době?

Antikoncepční kroužek – cena

Cena za dávku na jeden měsíc se pohybuje od 300 do 400 Kč.

Zdravotní rizika

Nejzávažnějším rizikem jsou tromboembolické komplikace, jejich riziko je však mnohem nižší než v graviditě. Dále se mohou vyskytnout změny libida, nechutenství, bolesti hlavy, deprese, pocity napětí v prsou a špinění. Tyto vedlejší účinky pociťuje jen minimum uživatelek a zpravidla po dvou až třech měsících užívání mizí.

Jak vypadá nitroděložní tělísko a je lepší hormonální, nebo nehormonální?

Zdravotní přínosy

Příznivými vlastnostmi jsou snížené menstruační krvácení a tedy krevní ztráty, nižší riziko pánevního zánětu, zlepšení bolesti při menstruaci, nižší riziko karcinomu děložní sliznice a vaječníků, zlepšení pleti atd. Vaginální kroužek mohou užívat ženy všech věkových kategorií, které nemají kontraindikace estrogen-gestagenní kombinace.

TIP: Na trhu existuje opravdu nepřeberné množství hormonální a nehormonální antikoncepce. Podívejte se na velký přehled druhů antikoncepce a vyberte si tu, která vám nejvíce sedí.

Antikoncepční kroužek – zkušenosti

Na diskuzních fórech ženy antikoncepční kroužek již rozebírají delší dobu. Většina žen si jej nemůže vynachválit. Jedna uživatelka si stěžovala na snížení chuti na sex, ale mohlo to souviset s něčím jiným. Jiná zase tvrdila, že si kroužek pochvaluje zejména manžel, kterého příjemně dráždí. Některým uživatelkám někdy samovolně vypadl např. po koupání v bazénu, proto je vždy před stykem lepší pro jistotu přítomnost kroužku zkontrolovat. Většina žen si pochvaluje značné zmírnění menstruace.

Antikoncepční kroužek – příbalový leták

Antikoncepční kroužky vyrábí několik výrobců. V každém případě si před užitím vždy důkladně přečtěte příbalový leták a použití konzultujte s lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Antikoncepční kroužek. Víte, jak se používá nejoblíbenější novinka?