×
WomanOnly

Antikoncepční kroužek. Víte, jak se používá nejoblíbenější novinka?

antikoncepční kroužek
Antikoncepční kroužek je mezi ženami stále populárnější. Zdroj: Shutterstock

Možná už jste o něm slyšely, možná ještě ne. Každopádně ženy si v poslední době velice oblíbily nový způsob antikoncepce – antikoncepční kroužek. Díky nízkým dávkám hormonů, které působí lokálně přímo v pochvě se významně snižují negativní rizika spojená s užíváním hormonální antikoncepce. Navíc nemusíte myslet každý den na pilulku a cena se pilulkám vyrovná.

Vaginální kroužek

Čím dál tím oblíbenější antikoncepcí je vaginální kroužek. Ačkoliv se zavádí do pochvy, jedná se kombinovanou metodu hormonální antikoncepce. Tato nová metoda si postupně získává dosud nedůvěřivé ženy zvyklé po dvě generace na pilulky.

Plicní embolie – naučte se rozpoznat příznaky „plicního infarktu“

Antikoncepční kroužek – zavádění

Vaginální kroužek, který si žena jednou měsíčně zavádí do pochvy a po třech týdnech jej vyjme, čtvrtý týden zůstává vyhrazen „menstruaci“. Přirozená anatomie pochvy umožňuje pevné uschování kroužku uvnitř, tedy nehrozí, že by kroužek „vypadnul“ nebo byl partnerem pociťován při sexuálním styku.

Je kroužek nehormonální antikoncepce?

Z kroužku se uvolňují hormony, které blokují ovulaci, mění sílu děložní sliznice a hustotu hlenu na děložním hrdle. Oproti klasické hormonální antikoncepci v podobě pilulek obsahuje vaginální kroužek mnohem méně hormonů. Hormony působí pouze lokálně. Tím se významně snižují rizika spojená s užíváním hormonální antikoncepce (zejména riziko žilní trombózy či plicní embolie).

Pravda o hormonální antikoncepci. Jsou lepší pilulky nebo nitroděložní tělísko?

Antikoncepční kroužek – spolehlivost

Jedná se o velmi spolehlivou metodu. Její spolehlivost je vyšší než u pilulek, protože odpadají tolik časté chyby uživatelek.

Pro koho je antikoncepční kroužek vhodný?

Je vhodná pro ženy, které tablety zapomínají nebo mají trávicí obtíže při jejich užívání (nevolnost, zvracení). Ideální je pro ženy v dlouhodobém partnerském vztahu, který je monogamní a je tedy sníženo riziko přenosu pohlavní choroby. Pokud má žena nestálý sexuální život s potenciálně rizikovým partnerem, což je na začátku vztahu prakticky každý, je vhodné hormonální antikoncepci kombinovat s kondomem.

Pro koho je antikoncepční kroužek nevhodný?

Tato metoda není vhodná pro ženy se sníženými jaterními funkcemi, s neléčenou či nekompenzovanou hypertenzí, vysokým krevním tlakem. Současně pokud někdo z vašich příbuzných zemřel na choroby oběhového systému, například embolii, je třeba se o užívání poradit s lékařem.

Mužská antikoncepční pilulka se vyvíjí už padesát let. Dočkáme se jí v blízké době?

Antikoncepční kroužek – cena

Cena za dávku na jeden měsíc se pohybuje od 300 do 400 Kč.

Zdravotní rizika

Nejzávažnějším rizikem jsou tromboembolické komplikace, jejich riziko je však mnohem nižší než v graviditě. Dále se mohou vyskytnout změny libida, nechutenství, bolesti hlavy, deprese, pocity napětí v prsou a špinění. Tyto vedlejší účinky pociťuje jen minimum uživatelek a zpravidla po dvou až třech měsících užívání mizí.

Jak vypadá nitroděložní tělísko a je lepší hormonální, nebo nehormonální?

Zdravotní přínosy

Příznivými vlastnostmi jsou snížené menstruační krvácení a tedy krevní ztráty, nižší riziko pánevního zánětu, zlepšení bolesti při menstruaci, nižší riziko karcinomu děložní sliznice a vaječníků, zlepšení pleti atd. Vaginální kroužek mohou užívat ženy všech věkových kategorií, které nemají kontraindikace estrogen-gestagenní kombinace.

TIP: Na trhu existuje opravdu nepřeberné množství hormonální a nehormonální antikoncepce. Podívejte se na velký přehled druhů antikoncepce a vyberte si tu, která vám nejvíce sedí.

Antikoncepční kroužek – zkušenosti

Na diskuzních fórech ženy antikoncepční kroužek již rozebírají delší dobu. Většina žen si jej nemůže vynachválit. Jedna uživatelka si stěžovala na snížení chuti na sex, ale mohlo to souviset s něčím jiným. Jiná zase tvrdila, že si kroužek pochvaluje zejména manžel, kterého příjemně dráždí. Některým uživatelkám někdy samovolně vypadl např. po koupání v bazénu, proto je vždy před stykem lepší pro jistotu přítomnost kroužku zkontrolovat. Většina žen si pochvaluje značné zmírnění menstruace.

Antikoncepční kroužek – příbalový leták

Antikoncepční kroužky vyrábí několik výrobců. V každém případě si před užitím vždy důkladně přečtěte příbalový leták a použití konzultujte s lékařem.

3.5/5 - (58 votes)
3.5/5 - (58 votes)


47 Komentáře Antikoncepční kroužek. Víte, jak se používá nejoblíbenější novinka?

 1. Mě to tedy vyhovuje o moc víc než pilulky, tři týdny klidu a pak slabá menstruace, za mě opravdu spokojenost

 2. Určitě čepičku a po narozeni potomků.
  Vazektomie muže. Skoro vůbec nebolí a pak ….
  Nebe 7mé.

 3. Každej to asi snáší jinak – já jsem se po nasazení Nuvaringu konečně těch odpornejch změn nálady zbavila. Chuť na sex je stále stejná a vyhovující 🙂 Divím se ale, proč jste se s kroužkem trápila tak dlouho…

 4. Zajímavé, taky ho používám a při styku (jakémkoli způsobu 🙂 ) se mi spíš pěkně usadí až hluboko vzadu, tam, kam patří. Má tendence vylézat, když nějakou dobu nejsme s přítelem spolu a není pravidelně „usazován“. 🙂 A přijde mi, že se i každý kroužek chová jinak, jednou tři týdny šílím a zastrkuju co chvíli, jindy ho poupravím jednou za týden…

 5. Teda, já nevím, ale tělo mi šílelo bez antikoncepce. Teď mám kroužek a nemůžu si ho vynachválit, zase si připadám jako normální člověk a ne jako otrok lítajících šílejících hormonů. Každá to snáší jinak.

 6. ja si pamatuji tak zvany krouzek,ktery se tam nechaval vice jak 3 roky a byla to velmi dobra antikoncepce a to bylo v 60tych letech min-stol. takze ten nynejsi krouzek podle toho je nestabilni a musi se dAVAT pozor aby nevypadl tak co je to za novinku.

 7. Ano, taky jsem ho měla v roce 2008/2009 a jsem ráda, že už nemám. Jeho vedlejší účinky jako výpadky zraku ( zvlášť 3. den po zavedení atd.), už nikdy více. Musela jsem podstoupit celé kolečko vyšetření (CT,rtg, odběry atd.) až se nakonec zjistilo, že je to touto tzv. novinkou.A při sexu to opravdu obtěžovalo.

 8. Po 3 letech jsem musela Nuvaring vysadit, neustale boleni hlavy, ztrata chuti na sex a zmeny nalad !!!! Jsem druhy mesic bez krouzku a vse se otocilo k lepsimu zase se ze me stala nynfomanka kterou neboli hlava 🙂

 9. Nuvaring mám tři roky a vše OK. Jsem spokojená , za mě prášky nic moc jsem lajdák. Takhle zavedu a mám klid.

 10. Právě v počátcích vztahu jsem se styděla partnerovi říct, že mám dole nějakou nečekanou věc uvnitř. Takže jsem vždy vyndávala, což bylo dost nespontánní… 🙁
  Jo a z mě zrovna bylo i nepříjemný špinění.

 11. Nejlepší a nejspolehlivější antikoncepce pro ženu je acylpyrin. Vložit mezi kolena a pevně stisknout.

 12. Nejlepší příspěvek!!! 😀
  A určitě 100% forma antikoncepce, umírám smíchy :-))

 13. Novinka to asi úplně není. Taky jsem ho vyzkoušela, protože jsem na to slyšela jen samou chválu. Během první měsíce silného špinění, křečů v podbříšku a bolestí vždycky když jsem šla na malou, už ne! A cena mi taky nepřijde úplně dobrá. Balení na tři měsíce protože se jinak neprodává za 1100,-

 14. Já ho měla před rokem a půl, po 5 dnech jsem ho vymusela vyndat. Kromě toho že kroužek neustále vypadával, měla jsem tak silné deprese, že jsem byla kousek od toho skočit pod auto. Na cizojazyčných stránkách píšou, že je velká pravděpodobnost, že pokud jste někdy měly deprese, s kroužkem se znovu objeví. Jen varování…

 15. Za mě nejhorší antikoncepce 🙁 kromě depresí a nezájmu o sex jsme řešili při styku docela nepříjemné věci. Nesnesli jsme sex s kroužkem (přítel ho cítil dost), museli jsme ho vytahovat, párkrát jsme ho zapomněli dát zpátky 🙁 a pak strach.. katastrofa. Navíc i prostředí mi přišlo horší špinění, svědění :-/

 16. Kroužek nepůsobí jen lokálně. Blokuje ovulaci …. působení je celkové.

 17. Nejlepší antikoncepce je (to poradil lékař ženě)ACILPIRIN,musí ho držet mezi kolenama,ležet na zádech a nepustit.A fonguje to.

 18. Dotaz, kolika zvas to zachranilo od pohlavni choroby? i kapavka je nemoc nebo chlamydie.

 19. Mám ji druhým rokem a úplně v pohodě, žádný problém, nyvypadnul ani jednou a cítit taky nejde, asi záleží jak hluboko je zaveden, ale za mě č. 1 v antikoncepci

 20. Objevila jsem jej už v roce 2009 a v té době to pro mne bylo mnohem komfortnější,nežli užívání hormonální antikoncepce v pilulkách.Nemusela jsem každý den myslet na ,, spolkni prášek,, 🙂 To nemluvím o služebních cestách,nebo dovolených,kdy člověk občas při balení něco zapomněl a u tabletek bylo nutno přerušit dávku,počkat na menstruaci a začít znovu.
  Při standardní hormonální antikoncepci se u mě vždy v krátkém čase projevil nárůst hmotnosti.S kroužkem jsem takový problém neměla.
  Za svůj život jsem vyzkoušela pilulky,antikoncepční tělísko DANA i Mirenu,ale kroužek pro mne byl optimální.
  Neměla jsem s ním žádný problém,ani můj partner.
  Každá žena je ovšem jiná a to,co vyhovovalo mě,nemusí ostatním.
  Jen sdílím svou zkušenost. 🙂

 21. Souhlas!jediná perfekt antikoncepce.Měla jsem ji 8 let bez problémů.

 22. Prej lokálně působící hormony… 😀 hormony ze své podstaty působí na celé tělo. Vaginou se třeba lépe vstřebávají a tak jich není třeba tolik, ale to nevím. Třeba spermicidy působí lokálně. S ženou sledujeme plodnost aplikací ovuwiev a v 10 potencionálně plodných dnech v cyklu jde kdyžtak použít jiný způsob ochrany. A člověk si nezabordelí tělo. A účinnost? srovnatelná s kondomem nebo HA. Jen to chce stálého partnera. A než začne někdo prskat ať si to nastuduje. Nám to funguje skvěle.

 23. Takze pro chlapa z toho plyne pravdepodobne zanikani muzskych pohl. znaku,ztrata libida,gynekomastie(rust prsnich zlaz)atdatd..uzitecna vecicka…

 24. Tak jak počítám vyjde na 4800 Kč za rok. Pěkná pálka. Já mám nitroděložní tělísko nehormonální za 1500 Kč na 5 let. Takže mě vyjde na 25 Kč za měsíc. A bez hormonů. Pecka,né!

 25. Mě bylo celkem jedno, že polykám hormony, ale vždycky jsme to při sexu museli vytahovat, protože není pravda, že to muž necítí, několikrát jsem si ,,ho“ odřel o kroužek a to jsem normální 17 cm středoevropan…

 26. Je to uplna hloupost co se pise v clanku. Co se tyka pohlavniho stylu, tak s krouzkem u mnoha paru neni mozny. Velka cast zen si jej pred stykem vyjme a az je “po vsem”, tak zase vlozi. Navic lokalni uvolnovani hormonu… ano i do penisu… coz je jiste prinosne:-) kdyz nekdo pise takovy clanek, mel by si o prolematice neco zjistit, v tomto pripade napr. u gynekologa, ne v pneuservisu jak to udelal autor clanku.

 27. Ano, bohužel ten kroužek opravdu vypadává. Zvláště při způsobu \“na koníčka\“. Kontrola nutná! 🙂

 28. souhlasím, hormony prostupují i do potu, nejen při tom tamtom…a pak dále do wc, do vody a zpět do vody na pití…a muži vymírají..

 29. Aspoň, že žena má ještě dvě použitelné dírky, které jsou přirozeně chráněny před početím.

 30. Nechápu k čemu je to dobrý, když v dnešní době existuje NEHORMONÁLNÍ Femcap. Což je podobný princip, ale BEZ hormonů.

 31. Takže pokud to dobře chápu, z toho kroužku se ženám do těla dostávají také hormony, tak aby způsobovaly to, že vajíčko zůstane neoplodněný… ok.. a co pánové, když strčí svůj penis do takový vagíny?
  To se jim hormony nedostanou do těla, když to tak funguje u žen? Z cela logicky je jasný, že ano, že se jim ty hormony taky dostanou do těla. Takže pánové budou víc neplodní, budou jim růst prsa jako ženským, budou pociťovat změnu nálad a pak z nich budou takový ty slečinky co poběhujou po ulicích a člověk přemýšlí jestli je to holka nebo kluk 😀

 32. A co tomu říká zdraví muže, u kterého je součást styku, orální praktika. Myslím, že polykání hormonů, nebude nic moc. I při běžném, častém styku, se asi jistá část, vstřebává. Je to můj laický názor, možná nemám pravdu, ale bál bych se. K.J.

 33. Každá hormonální antikoncepce je svinstvo, po vysazení jsem úplně jiným člověkem, jak tělesně, tak psychicky. Raději s čepičkou a cítít se skvěle. 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*