Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Příznaky mozkové mrtvice. Kdy máte volat sanitku?

Redakce

Redakce

19. 5. 2017

Mrtvice neboli cévní mozková příhoda patří mezi závažné civilizační choroby. V Česku na ni denně zemře v průměru 32 lidí a může za to hlavně nezdravý životní styl.

K mrtvici dojde tehdy, když část mozku přestane být zásobena okysličenou krví, většinou kvůli ucpané cévě. Mezi hlavní rizikové faktory mrtvice patří vysoký tlak, cukrovka, kouření a vrozené vady mozkových cév.

Příznaky mrtvice u druhých

Velmi důležité je mrtvici co nejdříve rozpoznat a zajistit okamžitou lékařskou pomoc, aby byl do mozku kyslík přiveden co nejdříve a jeho poškození tak bylo minimální. Pokud se jedná o skutečou mrtvici, i každá minuta bez správného ošetření může napáchat nenávratné škody. Rozsáhlé poškození může vést až ke smrti.

Mezi hlavní příznaky mrtvice patří celková dezorientovanost a zmatenost. Podle lokalizace v mozku může mít mrtvice rozmanité projevy. Nemocný například může špatně artikulovat, může mít povislý koutek úst a jazyk svažující se k jedné straně.

Typické je rovněž částečné ochrnutí jedné strany těla a neschopnost pohnout končetinami. To souvisí i se ztrátou hybnosti mimických svalů: nemocný může například hýbat pouze očima či dokonce jen jedním okem, a nedokáže si tak sám přivolat pomoc.

Takové příznaky mohou trvat třeba i jen několik minut a následně samovolně vymizet. Tento stav bývá označován jako přechodná ischemická ataka a často bývá předzvěstí mnohem většího záchvatu již plnohodnotné mrtvice s trvalými následky nebo smrtí.

Jak poznat mozkovou mrtvici na sobě?

Je nutné si uvědomit, že mrtvice se může týkat i nás, a proto je třeba mít na paměti i následující ukazatele, kterých si na sobě všimneme sami. Kromě výše zmíněné špatné artikulace to může dále být úporná bolest hlavy či závrať a částečná ztráta vidění.

Nemocný rovněž nemusí udržet ve vzduchu před sebou natažené ruce. Testem je také úsměv: zkuste se pořádně usmát. Pokud to nepůjde a z úsměvu vznikne pouze jakýsi pokřivený škleb, ihned zavolejte záchrannou službu.

Statistiky uvádějí, že až 5 % všech případů mrtvice nemá žádné příznaky. Nejen proto je potřeba se věnovat dostatečné prevenci, která spočívá ve zdravém životním stylu. To znamená vyvážená strava plná zeleniny, omezení tuku a cukru, dostatek pravidelného pohybu, přestat kouřit a alkohol pouze v malém množství. Naše zdraví za tato omezení stojí!

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Příznaky mozkové mrtvice. Kdy máte volat sanitku?