Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Když to vypadá, že se vám jeho rodiče snaží zničit vztah

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

9. 5. 2018

Pro své dítě chce každý rodič jen to nejlepší. To je přeci jasné. Nicméně, někdy se může stát, že vliv rodičů překročí hranice takového toho době míněného zájmu a najednou se ve svém vztahu otočíte a zjistíte, že přítomnost rodičů je znát skoro všude. Ale ne vašich rodičů. Rodičů vašeho partnera.Do jisté míry jeho rodiče máte ráda, ale občas vám jejich zájem přijde trošku přes čáru. Je fajn, že ho mají rádi, ale jaksi nevědomky (nebo snad vědomky?) narušují váš vztah. Právě kvůli jejich obrovitánské lásce k synovi ta vaše láska k tomu stejnému muži dostává pěkně na frak.

Nejste pro jejich syna dost dobrá

Možná vás jeho rodiče nemají rádi. Nebo se vám to tak alespoň zdá. Možná to ve skutečnosti s vámi až tolik společného nemá. Vážně. Zkuste se na situaci podívat s nadhledem. Možná oba rodiče vám dávají najevo, že pro syna nejste dost dobrá, že neumíte moc dobře vařit, že nežehlíte ponožky, neutíráte prach každý druhý den. Místo toho, abyste raději něco uvařila, jdete na večeři. Ale co taky uvařit, když vy moc dobře vařit neumíte, to se chudáček aspoň jednou pořádně nají…

Věci se na první pohled mohou jevit jinak

Vypadá to jako rány mířené přímo vám do srdce, viďte? Asi vás nenávidí. Asi jste fakt úplně nemožná. Máte dojem, že jeho předchozí partnerka musela být lepší, protože nejednou se jeho maminka zmínila, že ta dokonce dělala i domácí knedlíky, kdežto ty vaše kupované… to se s těmi domácími nedá vůbec srovnat. Jenomže ono to tak být vůbec nemusí.

Prostě nikdo není dost dobrý

I ta jeho předchozí partnerka možná musela zažívat totéž co vy. Také nebyla dost dobrá a domácí knedlíky, které dělala, možná neměly dost dírek a nikdy jí dostatečně dobře nenaskočily. To už by bylo lepší, kdyby ty knedlíky koupila v obchodě. Přesně takové výtky mohla slýchat od těch samých rodičů. Také možná neměla na růžích ustláno.

Možná mají strach, že syna ztratí

Co z toho plyne? Že žádná žena nebude pro jejich syna dost dobrá. Nejste to ani vy a nebyla to ani ta předchozí partnerka, kterou teď vyzdvihují do nebes. Prostě to není o vás, ale o tom, že se cítí nejistě a mají strach, že nad svým synem ztratí kontrolu úplně.

Ten, kdo má problém, nejste vy

Takže na vás teď je nepřistoupit na jejich hru, prostě si řekněte, že problém nemáte vy, ale oni.

Možná jako matka nebudete jiná

Bývají to většinou matky, které se snaží život syna kontrolovat. Je to dáno především tím, že matka se synem obvykle stráví většinu jeho dětství, v dospívání začíná kontakt s ním ztrácet a má přirozeně strach, že ho ztratí úplně. Snaží se mu radit, snaží se ho ovlivňovat a čím méně si syn nechá radit a čím méně je ovlivnitelný, tím spíše začne jeho maminka kolem sebe kopat. A víte co? V roli matky byste možná nebyla jiná, takže by nebylo špatné ji zkusit pochopit.

Ideální scénář

Možná se jeho maminka bojí neznáma. Její syn vás má moc rád, možná má pocit, že ji z jeho srdce vystrčíte. Pokud tomu tak je, bylo by fajn, kdybyste si popovídaly z očí do očí nad kávou nebo při nákupech. Jeho maminka pak možná pochopí, proč vás má její syn tak rád, že se nesnažíte s ní soupeřit, protože jasně chápete roli matky v životě každého člověka. Uklidní se a pochopí, že máte společnou jednu velkou vlastnost – lásku pro stejného muže a také pochopí, že jste to vy, s kým může být její syn skutečně šťastný.

Proč se rodiče snaží někdy zničit milostný vztah svého dítěte?

Zní to hezky, že? Tak nějak růžově. Jako z filmu. Občas tomu tak skutečně být může, jenomže častěji to tak s příliš starostlivými rodiči jednoduché není. Jedním z důvodů, proč se rodiče snaží zruinovat milostný život jejich dítěte, je obava ze ztráty kontroly nad jeho životem.

Citová nebo finanční závislost

Proč ale? Proč se tak bojí? Jejich syn může být pro ně důležitý, ať už po stránce citové anebo finanční. Jakmile jejich syn najde lásku, mají přirozený strach z toho, že jeho city k nim už nebudou tak silné. Možná mají strach z toho, že jim přestane finančně pomáhat a namísto toho bude investovat do společného bydlení s jeho partnerkou.

I za cenu synova štěstí

Může tomu tak být i v naší společnosti, nejčastější však takový jev je v asijské kultuře, kde jsou synové pro staré rodiče mnohdy jediným zdrojem příjmu. Proto, když zatouží jejich syn po vlastní rodině, cpou se do všech jeho soukromých záležitostí, mnohdy také synovi naordinují, koho si mají vzít. Pokud se jim to nepodaří, není nic neobvyklého, že se snaží vztah zcela zničit.

Syn jako jediné nejvýznamnější celoživotní dílo

Rodiče v naší společnosti na dětech nevisí tak ani kvůli finanční podpoře, ale spíše z citových důvodů. Rodiče, potažmo matka, měla nad životem syna jako dítěte téměř totální moc, určovala mu, kdy by měl chodit spát, jak se oblékat, co jíst, měla svůj vlastní systém trestů a odměn. A teď? Teď má svého syna, své celoživotní dílo ztratit? Ať chce nebo ne, když si syn začne vztah, část své moci matka automaticky ztratí, a to je právě důvod, proč se někteří rodiče snaží do vztahu zasahovat s cílem jej zničit.

Nespokojenost rodičů se svým vlastním životem

Dalším důvodem, proč mají rodiče snahu zničit synovi milostný život, bývá nespokojenost v jejich vlastním manželství. Matka, otec nebo dokonce oba rodiče, nebyli a nejsou v jejich manželství spokojeni, proto zaměřili veškerou svou pozornost na syna. Možná nemohou snést pohled synův šťastný život s vámi. Je to možná něco, co ani jeden ve svém manželství nezažili. Anebo zažili, ale teď už si na takový pocit nevzpomínají. Malicherné? Zlé? Sobecké? Ano, ale i takoví rodiče někdy jsou. I když své dítě milují, úmyslně se mu snaží život znepříjemnit.

Promluvte si o tom

V případě, že rodiče jsou takoví, je patrně zcela bezvýznamné mluvit s nimi napřímo, to byste spíše přilila oleje do ohně. Promluvit byste si měla s partnerem, jejich synem. Měla byste mu tak předložit svůj vlastní pohled na věc. On bude mít zase ten svůj a možná bude dokonce rád, že toto téma otevíráte. Nebo možná také ne, možná se bude snažit své rodiče hájit. Buďte raději opatrná, když o rodičích budete mluvit. Každopádně vztah vás dvou má být pouze o vás dvou. Ano, rodiče jsou důležití v životě každého z nás a měli by představovat pilíř, o který se jejich dítě může opřít, ale ten pilíř by měl stát opodál, ne však mezi vámi dvěma.

Možná mají důvod ho před vámi chránit

A možná je to všechno jinak. Možná se rodiče skutečně snaží syna ochránit. Ochránit ho před vámi. Zkuste se zamyslet, jestli se váš partner kvůli něčemu netrápí, jestli mu něco ve vztahu neschází. Jasně, jako první by měl jít se svými problémy, které souvisí s vaším vztahem, za vámi, ale pokud to tak neudělá a jde za rodiči? Ano, i u rodičů někteří muži hledají oporu. Měla byste se zamyslet nad tím, proč to raději řeší s rodiči a ne s vámi. Má strach z vaší reakce?

První vztah bude vždycky první

První vztah v životě každého člověka je vztah s jeho rodiči anebo s lidmi, kteří se o něj starají. Pokud jsou to rodiče správní, dají dítěti lásku, pocit bezpečí a naučí je být dobrými lidmi. Pokud však tento vztah přeroste přes hlavu všem, může zcela zničit nejen ten jeden vztah, ale také každý následující. Tudíž celý život. A to v hloubi srdce zřejmě žádný rodič nechce. Nebo by alespoň neměl chtít.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Když to vypadá, že se vám jeho rodiče snaží zničit vztah