Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Kleptomanie, nemoc nebo výmluva? Víme, jak se dá léčit

Alena Zelová

Alena Zelová

12. 4. 2014

Na kleptomanii se vymlouvají někteří lapkové, ale jsou i opravdoví kleptomani, kteří trpí poruchou, kdy mají nutkání odcizovat různé věci, které většinou nemají zrovna vysokou hodnotu (oplatek, čokoláda, propiska). Lze se kleptomanie zbavit?

Kleptomanie se zpravidla objevuje v pubertě a pokračuje dál do dospělosti.

Terapie s terapeutem

Terapie probíhá za přítomnosti terapeuta, který zpočátku hraje hlavní roli, ale postupně je převáděna hlavní aktivita na pacienta. Pacient se učí z konkrétních situací, které se snaží pomocí nových návyků vyřešit. Ke každému terapeut přistupuje individuálně.

Terapeut někdy podporuje léčbu psychofarmaky.

Způsob léčby

Kognitivně-behaviorální terapie je jednou z cest, jak se zbavit kleptomanie. Kognitivní psychoterapie se zaměřuje na poznávání, behaviorální psychoterapie se zabývá učením a poruchy vysvětluje jako špatně naučené reakce. Spojením těchto dvou psychoterapií vzniká kognitivně-behaviorální terapie, pomocí které se vysvětlí porucha myšlení, chování a následně dochází k přeučení. Cílem je špatné zvyky, myšlení a chování změnit.

Hlavními znaky kognitivně-behaviorální terapie jsou krátká doba a časová omezenost, zaměření na konkrétní situace, přeučení starých návyků a naučení nových, které následně klient aplikuje v praxi sám bez terapeuta.

Slavné kleptomanky

I mezi slavnými osobnostmi se najdou ženy, které jsou kleptomanky.

Winona Laura Horowitz, známá herečka, spíše ji budete znát pod pseudonymem Winona Ryder. Zahrála si ve filmech Stříhoruký Edward nebo Černá labuť, ale mimo jiné se v Hollywoodu proslavila jako kleptomanka. Už několikrát se ocitla před soudem a byla i odsouzena za krádež ponožek a šatů. Momentálně své choutky drží na uzdě.

Americká herečka, zpěvačka a bývalá modelka Lindsay Lohan se proslavila mnoha skandály, mimo jiné i krádežemi drahých šperků a oblečení.

Hotelová dědička Paris Hilton to vůbec nemá zapotřebí, ale i ona je spojována s krádežemi, a to s drahými šperky, o kterých prohlašovala, že jí šperky byly ukradeny, avšak policie je následně našla. Ocitla se i před soudem, kam se dostala díky obvinění majitelů klenotnictví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kleptomanie, nemoc nebo výmluva? Víme, jak se dá léčit