Menu
WomanOnly
Rodina

Kojenecká kolika může signalizovat zdravotní problémy. Jak ji rozpoznat?

Redakce

Redakce

13. 7. 2015

Bolesti bříška patří mezi nejčastěji diskutované problémy u maminek a nejednu z nich přivádějí i do ordinace pediatra. Mezi jeho příčiny se řadí jak klasické nadýmání, tak i tzv. kojenecká kolika. Rozpoznání obtíží přitom nemusí být jednoduché ani pro dětského lékaře, natož pro rodiče.

„Oproti běžnému nadýmání, k němuž dochází hromaděním plynů v zažívacím traktu, je příčina dětské koliky mnohem složitější. Souvisí s vývojem centrální nervové soustavy, se stavem imunitního systému i s vyzrálostí střevní sliznice,“ říká pediatr a alergolog Milan Matulka s tím, že kojenecká kolika trápí často děti, které se narodily předčasně.

Problémy s kolikou trpí až 30 % miminek. „U dětí s kolikami a bez nich byly mimo jiné zjištěny rozdíly ve střevní mikroflóře. Proto se u novorozenců doporučuje podpořit zrání střevních tkání a rozvoj zdravé střevní mikroflóry,“ vysvětluje dětský lékař. Příznivé výsledky přinesla odborná studie, která u kojenců s kolikami ověřovala účinnost mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis původně izolované z mateřského mléka. Už po prvním týdnu podávání kapek s tímto probiotickým kmenem se miminka zklidnila a výrazně se zkrátila doba jejich každodenního pláče. Po 21 dnech se snížila dokonce o 69 %.

Pro kojeneckou koliku je typické, že se objevuje zejména v nejranějším období života miminka. „Obvykle se objevuje v prvních čtyřech týdnech po narození a zpravidla ustává po třetím měsíci věku,“ přibližuje pediatr Matulka. Kolikou trpí kluci i holčičky, děti kojené i na umělé výživě. Miminko má nafouklé bříško, kroutí se, přitahuje nožičky k tělu, zatíná pěstičky a rudne v obličeji. A mívá záchvaty pláče, který začíná a končí bez zjevné příčiny a může trvat i několik hodin.

„Prdíky“ versus koliky

Při nadýmání a plynatosti doporučují odborníci v každém věku v prvé řadě úpravu jídelníčku maminek. Především vysazení či omezení konzumace potravin přispívajících k nadýmání. Miminka mohou totiž plakat kvůli stopám nadýmavých jídel v mateřském mléce. Další příčinou nadýmání může být polykání vzduchu při krmení.

Kdy to vypadá spíš na koliku?

Pláč při kojenecké kolice má specifickou charakteristiku, podle odborníků pro něj platí takzvané pravidlo tří: jinak zdravý kojenec pláče více než tři hodiny denně, častěji než tři dny v týdnu a po dobu delší než tři týdny.

Pokud máme podezření na koliku, je vhodné navštívit pediatra. Tyto bolesti totiž mohou signalizovat i jiný zdravotní problém, například nesnášenlivost kravského mléka. U zhruba pěti procent kojenců s kolikou bývá dokonce příčina potíží organická: může jít například o patologie centrální nervové soustavy, poškození smyslových orgánů, uskřinutou kýlu či třeba anální trhlinu.

Zaostřeno na koliku

Novorozenecká kolika souvisí většinou s nezralostí trávicího systému, respektive chybějící střevní mikroflórou, která se u kojenců teprve postupně utváří. Novorozenec byl zvyklý přijímat energii pupeční šňůrou a střevní mikroflóra se mu začala pozvolna utvářet až po porodu. „Bouřlivé vyzrávání střevní sliznice probíhá první dny po porodu, kdy se dítě poprvé nadechne a začne polykat,“ přibližuje pediatr Matulka. Proto je u miminek vhodné harmonizovat trávicí soustavu, včetně střevní mikroflóry, čímž pomůžeme k lepšímu zažívání i ke zklidnění miminka.

K podpoře střevní mikroflóry u miminek je možné podávat dětské kapky, které díky probiotické bakterii podporují přátelské prostředí v bříšku i v celém zažívacím traktu. „Probiotické mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis se do střev dostávají živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů a naopak napomáhají růstu tělu prospěšných bakterií,“ popisuje dětský lékař.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kojenecká kolika může signalizovat zdravotní problémy. Jak ji rozpoznat?