Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Kontaktní čočky: Kdy se vám vyplatí je nosit?

V České republice je téměř 6 milionů lidí, kteří trpí určitou zrakovou vadou. Někteří přitom upřednostňují brýle, jiní zase nedají dopustit na kontaktní čočky. Ve kterých situacích se vám zaručeně vyplatí sáhnout po čočkách?

Kontaktní čočky na sport i k řízení

Sport

Pokud jste se už někdy pokoušeli běhat nebo lyžovat s brýlemi, moc dobře víte, jak je to složité. Při běhání, poskakování a prudkých pohybech brýle sklouzávají dolů, u míčových her dokonce hrozí rozbití skel a poranění obličeje. Lyžování je pak téměř nemožné, protože klasické brýle se do těch lyžařských málokdy vejdou. Navíc v brýlích, na rozdíl od čoček nemáte dobré periferní vidění. Ať už rádi chodíte po horách, navštěvujete posilovnu nebo protahujete tělo s pilates cviky, kontaktní čočky vám vaše oblíbené sportovní aktivity v mnohém ulehčí.

Turistika

Obrovskou výhodu přináší kontaktní čočky milovníkům turistiky. Při kratších i delších výšlapech vám nikde nepřekáží brýle a nehrozí tak jejich poškození. Na funkci kontaktních čoček navíc nemají žádný vliv ani ztížené povětrnostní podmínky jako je mlha, déšť či mráz.

Řízení

Kontaktní čočky obzvlášť oceníte během řízení. Při jízdě vám totiž nepadají tak, jak to obvykle dělávají brýle a v zimě se vám nikdy nezamlží. Některé kontaktní čočky v sobě mají i UV filtr, který chrání vaše oči. Tuto výhodu mají i kontaktní čočky TopVue Elite nebo Daily, které seženete na e-shopu Alensa.cz.

Kdy je lepší čočky vyměnit za brýle?

Plavání

Ačkoliv jsou kontaktní čočky velmi všestranné a praktické, při plavání je potřeba být obezřetný. V případě, že chcete s čočkami plavat, určitě si vezměte vodotěsné plavecké brýle. Čočky se nesmí vystavit kontaktu s chlorovanou nebo slanou vodou, protože obsahují bakterie, které oku nejsou přirozené. Pokud by se vám to i přesto podařilo, je důležité čočky co nejdříve z očí vyndat a v případě, že jsou poškozené, rovnou je zahodit. „I proto se doporučuje si na plavání brát spíše jednodenní, než čočky s prodlouženou délkou použití,“ vysvětluje Kateřina Ziklová, specialistka zákaznického servisu Alensa.

Opalování

Stejně jako při plavání se i při pobytu na přímém slunci mohou kontaktní čočky vysušit. Proto je dobré použít zvlhčující oční kapky a především používat ochranné sluneční brýle.

Dokážou kontaktní čočky opravdu nahradit brýle?

Díky velkému množství druhů kontaktních čoček se vám po brýlích stýskat rozhodně nebude. Snadno seženete čočky pro korekci krátkozrakosti, dalekozrakosti, presbyopie i astigmatismu. Vybírat můžete z čoček jednodenních, čtrnáctidenních a měsíčních. Zároveň však řada uživatelů kontaktní čočky a brýle kombinuje, v závislosti na situaci a momentálním pocitu pohodlí.

Kamenný obchod versus e-shop

Nejste si jistí, zda si pro kontaktní čočky skočit do kamenné prodejny nebo udělat objednávku online? E-shopy mají oproti běžným obchodům podstatně nižší ceny. Online nakupování je navíc pohodlnější a ušetříte při něm i drahocenný čas. Přesvědčit se o tom můžete na e-shopu Alensa.cz, kde najdete široký výběr kontaktních čoček značky TopVue a dalších prověřených značek.

Nosíte brýle a chtěli byste čočky vyzkoušet?

Pokud vás kontaktní čočky lákají, ale zatím jste zvyklí jen na brýle, poraďte se nejprve s kontaktologem. Ten vám na základě vyšetření doporučí vhodné kontaktní čočky přímo pro vás a také vám poradí, jak s nimi správně manipulovat a pečovat o ně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kontaktní čočky: Kdy se vám vyplatí je nosit?