Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Kožní vyrážka jako projev stresu. Jak ji poznat a co na ni pomáhá?

Vyrážka je jedním z fyzických příznaků duševní nepohody. Je-li člověk ve stresu, projeví se to zkrátka i na jeho pokožce. Podívejte se, proč se vyrážka ve stresových situacích objevuje a jaké může mít podoby.

Je známý fakt, že emocionální stres může mít výrazný dopad na naše fyzické zdraví. Způsobuje například vysoký krevní tlak nebo bolesti hlavy, oslabuje imunitu a u některých lidí se projevuje kožní vyrážkou. Ať už jsou fyzické symptomy jakékoliv, je důležité snažit se stres eliminovat, aby nezpůsobil ještě vážnější potíže.

Co způsobuje kožní vyrážku ze stresu?

Podle medicínského portálu Scripps se stresová vyrážka často objevuje u lidí trpících chronickým kožním onemocněním, jako je ekzém či růžovka, či alergiemi, jejichž spouštěčem mohou být například různé potraviny, pyl nebo zvířecí srst. Není to však neměnné pravidlo a obecně se kožní vyrážka ze stresu může vyskytnout u kohokoliv.

„Když jste ve stresu, vaše tělo produkuje látky, které mohou způsobit zánět a zvýšit citlivost pokožky,“ upřesňuje lékařka Erin Lesterová z medicínského centra Scripps. „Kvůli tomu může (vyrážka) propuknout,“ dodává.

Lupénka neboli psoriáza. Nemoc, za jejíž rozvoj může stres a špatná životospráva

Jak vypadá vyrážka ze stresu?

Stresová vyrážka může mít podobu kopřivky (vyvýšených pupínků) nebo plochých červených skvrn. Podle serveru Very Well Mind, který se zabývá psychologií a duševním zdravím, často začíná jako drobné červené pupínky, jež se postupně slévají ve větší plochy. Nejčastěji se objevuje na obličeji, krku, hrudníku a pažích, může však postihnout jakoukoliv část těla. Vyrážka ze stresu může také svědit, pálit nebo způsobovat mravenčení. Je důležité postižené místo neškrábat, aby nedošlo ke zhoršení projevů nebo zanesení infekce.

Někdy může být vyrážka ze stresu zaměněna s jinými kožními problémy, podle portálu Healthline například s ekzémem, vyrážkou z potu, růžovkou nebo kontaktní dermatitidou. Stres může také zhoršit projevy kožního onemocnění, kterým trpíte dlouhodobě – například lupénky, akné či zmíněné růžovky.

Jak se zbavit stresové vyrážky?

Není nutné vyrážku ze stresu ničím léčit, dříve či později zmizí sama. Zřídkakdy přetrvává déle než pár dní, v některých případech však ustoupí až po několika týdnech. Pokud se u vás objeví i jiné potíže, například ztížené dýchání, otok jazyka a podobně, je nutné okamžitě navštívit lékaře. Může se totiž jednat o jiný zdravotní problém, například alergickou reakci.

Potřebujete-li zmírnit svědění, můžete přikládat chladivé obklady. Pokud vyrážka do týdne neustoupí nebo se dokonce zhoršuje, je vhodné navštívit lékaře.

Jak poznat atopický ekzém? Poradíme také s léčbou!

Jak vyrážce ze stresu předcházet?

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá – zkrátka se nestresovat. To se však lehce říká, ale hůř dělá, proto se vám možná bude hodit pár tipů, jak se zbavit stresu a duševní nepohody.

  • vyzkoušejte relaxační techniky
  • zacvičte si
  • dodržujte zdravý životní styl
  • dopřejte si dostatek spánku
  • neodkládejte řešení problémů, které vás tíží
  • navštivte odborníka

Stres a úzkost zhoršuje například kouření nebo pití alkoholu a kávy, ačkoliv se to může zdát jako paradox. Tyto faktory byste proto měli omezit, zvláště potýkáte-li se panickými ataky či návaly úzkosti.

Pokud stres pociťujete dlouhodobě a přes veškerou snahu se ho nemůžete zbavit, je namístě uvažovat o návštěvě psychologa či psychoterapeuta. Následky chronického stresu mohou být vážnější, než je „pouhá“ kožní vyrážka, proto je potřeba jeho příčiny řešit zavčasu.

Zdroje: scripps.org, verywellmind.com, healthline.com

Ohodnoťte tento článek:
2,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kožní vyrážka jako projev stresu. Jak ji poznat a co na ni pomáhá?