Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Křečové žíly, léčba, příznaky a příčiny vzniku nehezkých žilních boulí

Redakce

Redakce

16. 9. 2014

Křečové žíly neboli varixy jsou jedním z nejrozšířenějších onemocnění žil dolních končetin. Nejčastěji toto onemocnění postihne ženy nad 50 let, které pracují ve stoje, mají za sebou dva a více porodů a mají genetické predispozice k tomuto onemocnění.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Co jsou křečové žíly?

Projevují se jako nehezké, modrofialové, vystouplé a uzlovité žíly, které nejčastěji postihují povrchový žilní systém dolních končetin. Hlavním důvodem tohoto onemocnění je zvýšený žilní tlak a ten způsobuje roztažení cév.

Další příčinou je nedostatečná funkce tzv. žilních chlopní, které pomáhají návratu krve směrem k srdci. Tyto dysfunkce mají za následek hromadění krve v žíle, jejíž stěna tento tlak dlouho nevydrží a dochází k vyboulení.

Proč vznikají křečové žíly?

Predispozice k tomuto onemocnění jsme získali od předků a je až z 90% vázána na genetický kód. Někteří odborníci tvrdí, že je to jakási daň za to, že jsme se jako druh naučili chodit vzpřímeně. Dle nejnovějších statistik postihuje toto onemocnění až třetinu světové populace.

Rizikovější skupinou jsou ženy. Dalšími rizikovými faktory jsou obezita, gravidita, sedavé zaměstnání a nedostatek sportovní aktivity.

Projevy křečových žil

Mezi nejčastější projevy této nemoci patří tzv. pocit těžkých a unavených nohou. Vzácně se mohou vyskytovat noční křeče, ale i pálení, brnění a viditelné rozšíření žil.

Potíže se zhoršují během dne a dosahují maxima na večer. Příznaky lze zmírnit uvedením nohou do zvýšené polohy. Stání a sezení tyto příznaky obvykle zhoršuje. Zlepšení také přináší chlad a komprese.

Léčba

Léčba může být dvojího druhu. Kompresivní nebo chirurgická. Kompresivní hlavně tvoří elastická obinadla a kompresivní punčochy, jejichž hlavním úkolem je dopomoci návratu krve z dolních končetin směrem k srdci.  Tento způsob poskytuje těžkým nohám obrovskou úlevu, neodstraní však již vzniklé varixy.

Pod chirurgickou formu léčby spadá celá řada zákroků, kterým předchází podrobná vstupní vyšetření, na základě kterých lékař zvolí nejvhodnější způsob odstranění varixu. Odstranění varixů je z velké části estetickou záležitostí, jelikož žádná operace nedokáže odstranit příčinu, která ke vzniku varixů vede. Proto i nadále může přetrvávat pocit těžkých nohou a varixy se mohou udělat znovu.

Při prvotních příznacích vyzkoušejte bandáže a punčochy, popřípadě se pokuste příznaky zmírnit, vhodnou mastí. Pokud potíže přetrvávají, obraťte se svým problémem na lékaře a zahajte léčbu co nejdříve. Neléčené křečové žíly, totiž mohou být příčinou dalších onemocnění, jako jsou bércové vředy a ekzémy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Křečové žíly, léčba, příznaky a příčiny vzniku nehezkých žilních boulí