Menu
WomanOnly
Hubnutí

Kruhový trénink v posilovně přináší pro ženy nečekané výsledky

Redakce

Redakce

14. 12. 2014

Oblíbenou sportovní aktivitou žen navštěvujících fitness cestra se stal tzv. kruhový trénink. Jak vypadá v podání pro ženy, jaké má účinky a čím se liší od toho mužského? To vše prozradila lektorka Irena Finková z fitness centra pro ženy Contours. 

Stavba ženského těla nevyžaduje cvičení s těžkými závažími

„Ženské tělo má méně svalové hmoty než mužské. Proto ženám pro efektivní tvarování a posílení těla zcela stačí pracovat s vlastní hmotností, případně malými závažími,” prozrazuje na úvod lektorka Finková, která se kruhovému tréninku pro ženy věnuje několik let.

Ve fitcentru zaměřeném pouze na ženy mají dámy klid na cvičení a v jistém slova smyslu soukromí. Nemusí být nervózní z mužů hekajících a potících se pod obrovskými činkami, ani z jejich případných pohledů. Soustředí se pouze na správné provedení cviků na jednotlivých úsecích kruhového tréninku.

Na každém z 16 stanovišť cvičíte 45 vteřin, celý okruh projdete za 30 minut

Návštěvnice takovýchto fitness center čeká osm stanovišť aerobního charakteru a stejný počet stanovišť, na nichž posilují. Mezi jednotlivými stanicemi se s ostatními střídají ve stejném směru, proto nikdo nečeká na žádný stroj a trénink je celistvý. Čas na výměnu ohlašuje pravidelný zvukový signál v intervalu 45 vteřin. Aerobní stanoviště jsou určeny pro udržení tepové frekvence, při níž se spalují tuky. Posilovací stroje tvarují a zpevňují svaly. Než žena dvakrát projde celý okruh se všemi stanovišti, trvá to 30 minut. Těchto půlhodinových cyklů může každá zopakovat, kolik si sama přeje.

„Intenzitu a zátěž na jednotlivých posilovacích strojích si ženy určují samy po konzultaci s instruktorkou, která zohlední jejich aktuální fyzickou kondici a zdravotní stav. Trenérky také dohlížejí a kladou důraz na správné držení těla a provádění cviků, aby si žena nesprávnými pohyby neuškodila a získala správné návyky,“ uvádí lektorka Finková.

Chcete hezké tělo za pár týdnů? Cvičte alespoň 2–3x týdně

K dosažení viditelných výsledků již po několika týdnech by měly ženy navštěvovat kruhový trénink alespoň dvakrát až třikrát týdně.

Příkladem poctivé návštěvnice fitness centra je jednatřicetiletá Zuzana z Prahy, která se kruhovému tréninku věnuje od předloňského května. „Chodím sem třikrát až čtyřikrát týdně,“ přiznává o pravidelném navštěvování jednoho z pětadvaceti center rozmístěných po ČR. Cvičením pracuje na vyrýsování postavy a shazování přebytečných kil, což se jí obojí daří. „Ale taky sem chodím proto, že mi cvičení pomáhá uvolnit se. Celý den pracuji hlavou, takže když přijdu a makám fyzicky, vyčistím si hlavu a nenosím si už práci domů,“ vysvětluje.

Některá fitness centra pro ženy nabízejí vedle kruhového tréninku také několikrát týdně nebo měsíčně speciální lekce pilates, power jógy, zumby nebo posilování. „Ráda sem chodím na cvičení zaměřená na konkrétní cviky pro problémové partie, například na břicho,“ potvrzuje tento trend Zuzana.

Tajemství na závěr: vytrvalost a správné stravování

Tajemství získání pěkné postavy a dobré kondice spočívá podle trenérky Ireny Finkové také ve známých, ale často neoblíbených faktech: „Pokud chcete dosáhnout větších úspěchů, musíte cvičit déle než tři měsíce a k tomu dodržovat pitný režim a správné stravovací návyky.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kruhový trénink v posilovně přináší pro ženy nečekané výsledky