Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Léčba rakoviny děložního čípku. Tipy na potraviny, co ji podpoří

Redakce

Redakce

14. 2. 2014

Důležité je rakovině děložního čípku předcházet, a to pravidelnými návštěvami u gynekologa. Včasným zjištěním onemocnění je šance na uzdravení vysoká a bez trvalých následků.

Jak se léčí?

Léčba závisí zejména na tom, v jakém stadiu se karcinom nachází a zda je zhoubný či nezhoubný.  U vyšších stádií zhoubných nádorů se přistupuje k chirurgickém zákrokům, jako je odstranění celé dělohy, mnohdy i horní části pochvy.

U těžkých případů vstupuje do hry i radiochemoterapie, používá se zejména primárně, což znamená, že je naordinována proto, aby se nádor před operací zmenšil.

Jak si mohu pomoci sama?

Sama si rakovinu vyléčit nemůžete, vždy je nutný odborný dohled lékařů a každou domácí samoléčbu byste měla pečlivě se svým ošetřujícím lékařem konzultovat. Existuje však několik potravin, které lze jíst během léčení, aniž by negativně ovlivňovaly výsledky, a zároveň vašemu tělu pomoci bojovat proti karcinomu.

Rajčata

Obsahují spoustu vitamínů a jsou výborný prostředek při prevenci rakoviny, zároveň však pomáhají již nemocným. Ideální je konzumovat domácí, chemicky neošetřená rajčata, zejména pak v sezoně, kdy se k vám mohou dostat nejčerstvější kusy.

Vyzkoušet můžete oblíbený rajčatový salát – nakrájejte rajčata a cibuli a na zálivku použijte kvalitní suroviny – jablečný ocet a třtinový cukr.

Luštěniny

Hrách, čočka, fazole … Luštěniny jsou bohaté na minerální látky, i proto je naši předkové jedli ve velkém množství. Se zhoršením kvality potravin a upřednostňování pšenice a nezdravých příloh jsme si zadělali na velký, celosvětový problém – vyšší vznik rakoviny.

Zkuste luštěniny zařadit do svého jídelníčku alespoň třikrát týdně, výsledky zaznamenáte i na své váze.

Olivový olej

Olivový olej je velice ceněný pro své různorodé blahodárné účinky. Dokonale promastí suchou pleť, jeho přidáním do salátů zvýšíte vstřebatelnost některých vitamínů a díky velkému množství antioxidantů napomáhá v boji proti rakovině.

Dbejte však vždy na to, aby byl olej lisovaný za studena a nejlépe v bio kvalitě. Pro skutečně kvalitní výrobky je nejlepší zajít do obchodů se zdravou výživou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Léčba rakoviny děložního čípku. Tipy na potraviny, co ji podpoří