Menu
WomanOnly
Láska

Líbejte svého partnera a stanete se atraktivnější tvrdí nové studie

Famous

Famous

27. 11. 2013

Muži jsou monogamní zřejmě především díky účinkům hormonu oxytocinu. Podle nových německých výzkumů totiž pánové pod vlivem oxytocinu považují svou partnerku za atraktivnější. A přitom se jim ale víc nelíbí jiné ženy, kolegyně v práci či kamarádky. Monogamie je u savců vzácná, u člověka má podle všeho evoluční význam a podporována je právě známým „hormonem mazlení“.

Oxytocin se v lidském těle tvoří v různých fázích života a během různých fází denního cyklu. Má více funkcí. U žen kupříkladu spouští porod, kojení a silnou mateřskou vazbu na novorozeně. U dospělých jedinců hraje roli při vytváření blízkých přátelství a intimních emocionálních vztahů. Také proto se mu říká hormon mazlení či tulení, protože lidi sbližuje. Vyvolává rovněž pocity přátelskosti a sounáležitosti s blízkými.

Ve vztahu dvou partnerů dochází k vyloučení oxytocinu při mazlení a líbání. Podle vědců z Univerzity v Bonnu oxytocin působí na muže jako droga. Aktivuje centrum odměny, vyvolává velmi příjemné pocity a partnerka jim pak připadá atraktivnější, zatímco jiné ženy v okolí nikoli.

Tým doktorka Dirka Scheeleho provedl experimentální výzkum, testoval účinky oxytocinu na mladých mužích. Části podal hormon ve spreji, části placebo sprej bez účinné látky. Nikdo z testovaných mužů netušil, zda je pod vlivem hormonu. Všichni však měli hodnotit atraktivitu žen na obrázcích. Mezi snímky byla i jejich vlastní přítelkyně. Muži pod vlivem oxytocinu hodnotili přitažlivěji svou partnerku, zatímco ostatní ženy podceňovali. U mužů bez oxytocinu tomu tak nebylo.

„Když muži dostali oxytocin místo placeba, odměnový systém v mozku byl velmi aktivní, když sledovali svou partnerku, vnímali ji také jako atraktivnější než jiné ženy. Aktivace odměnového systému pomocí oxytocinu má velmi selektivní účinek s ohledem na obrázky protějšků. U starých známých a přátel ale takový účinek pozorován nebyl,“ tvrdí doktor Scheele.

Oxytocin má tak zřejmě posilovat monogamii. Když se muž fyzicky miluje a mazlí se svou partnerkou, do níž je zamilován, dochází u něj k vyloučení hormonu a on pak vnímá partnerku jako atraktivnější než jiné ženy. Jenže všecko má háček. Platí to jen u párů, které se milují a mají láskyplný vztah.

„Biologický mechanismus ve vztahu dvou lidí je podobný drogám. Jak lidé zamilovaní, tak ti užívající drogy touží po stimulaci odměnového systému v mozku. To také vysvětluje to, proč lidé zažívají depresi a velmi truchlí, kdy jsou opuštěni někým, koho milují. Nedostatek sekrece oxytocinu vede k nedostatečné stimulaci odměnového systému a dochází k nástupu abstinenčních příznaků,“ tvrdí bonnští vědci v rozhovoru pro list Daily Mail.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Líbejte svého partnera a stanete se atraktivnější tvrdí nové studie