Menu
WomanOnly
Vlasy a nehty

Lidé se zrzavými vlasy vypadají starší. Potvrdila to vědecká studie

Adéla Lišková

Adéla Lišková

9. 5. 2016

Správný účes dokáže s naším vzhledem udělat zázraky, geny se však změnit nedají. Holandští vědci v nedávném výzkumu zjistili, že od přírody zrzaví lidé vypadají starší, než ve skutečnosti jsou. Jak je to možné?

Pro lidi se zrzavými vlasy má věda špatnou zprávu – v porovnání se svými vrstevníky budou pravděpodobně vypadat starší. V nedávném výzkumu to zjistili vědci z Erasmus University Medical Centre v Holandsku.

Příčina je v genech

Návštěva kadeřníka však zrzkům v tomto ohledu nepomůže – příčina je genetická. Přesněji jde o gen MC1R, který chrání naši pokožku před UV zářením a zároveň ovlivňuje její pigmentaci. Určitá forma tohoto genu je pak často spojena se zrzavou barvou vlasů. A jak nyní zjistili vědci, také s tím, že nositelé této formy MC1R vypadají v průměru o dva roky starší, než ve skutečnosti jsou.

Průběh experimentu

Jak holandští vědci k takovému závěru došli? U 2 693 osob bylo podle fotek (bez make-upu odhadováno, kolik by jim tak mohlo být let. Vědci následně dali tyto údaje dohromady se skutečným věkem osob. Dále zkoumali jejich DNA, aby zjistili, co mají společného.

Největší rozdíl mezi odhadovaným a skutečným věkem byl patrný u osob se specifickou mutací genu MC1R, kterou mají často lidé se zrzavými vlasy. Odhadovaný věk přitom převyšoval skutečný věk v průměru o dva roky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Lidé se zrzavými vlasy vypadají starší. Potvrdila to vědecká studie